New York
79°
Clear
5:40 am8:23 pm EDT
5mph
50%
29.98
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

USA: Prezydent Biden uznał leżące na Pacyfiku Wyspy Cooka i Niue za suwerenne państwa

25.09.2023

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w poniedziałek, że oficjalnie uznaje dwa terytoria Pacyfiku, Wyspy Cooka i Niue, za „suwerenne i niepodległe państwa”. Według agencji AFP to próba wzmocnienia pozycji USA na Oceanie Spokojnym względem Chin.

Amerykański prezydent, który w poniedziałek jest gospodarzem drugiego szczytu USA-Wyspy Pacyfiku, przypomniał w komunikacie prasowym, że Wyspy Cooka mają „długą historię współpracy” ze Stanami Zjednoczonymi. Stwierdził też, że Niue to małe terytorium, które odegrało „ważną i konstruktywną rolę” w tej części świata, szczególnie w walce ze zmianami klimatycznymi.

AFP przypomina, że Niue to maleńkie autonomiczne państwo, zamieszkane przez zaledwie 1700 mieszkańców i będące w wolnym stowarzyszeniu z Nową Zelandią. Władze wysepki bardzo dbają o ochronę swojego ekosystemu, zakazując w dużej części swojej morskiej strefy ekonomicznej połowu ryb czy prac wydobywczych.

Mówiąc o Wyspach Cooka, Biden przypomniał w komunikacie prasowym, że Stany Zjednoczone zbudowały tam pasy startowe lotnisk. Oficjalne uznanie tego archipelagu, liczącego około 17 000 mieszkańców, za niepodległe państwo powinno zdaniem Białego Domu umożliwić w szczególności lepszą walkę z nielegalnymi połowami, a także zmianami klimatycznymi, czyli dwoma problemami wspólnymi dla wielu mikropaństw na Pacyfiku. (PAP)

zm/ mms/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner