New York
82°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
3mph
73%
30.11
SunMonTue
91°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Bez kategorii

USA: Prezydent wezwał do szybkiego wyboru nowego spikera Izby Reprezentantów

04.10.2023

Prezydent USA Joe Biden wezwał we wtorek do szybkiego wyboru spikera Izby Reprezentantów po tym, jak po głosowaniu w Izbie, funkcji tej został pozbawiony Kevin McCarthy.

„Ponieważ pilne wyzwania naszego kraju nie mogą czekać, prezydent ma nadzieję, że Izba szybko wybierze nowego spikera” – zaznaczyła w komunikacie rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Za usunięciem McCarthy’ego na wniosek garstki Republikanów ze skrajnej prawicy zagłosowało 216 kongresmenów przy 210 głosach przeciwko. Za opowiedzieli się wszyscy obecni politycy Demokratów oraz ośmiu republikańskich „rebeliantów”.

Jest to pierwsza w historii udana próba pozbawienia spikera jego funkcji w historii amerykańskiego Kongresu. W rezultacie głosowania urząd tymczasowo obejmie wskazany przez McCarthy’ego kongresmen Patrick McHenry, jeden z czołowych sojuszników usuniętego spikera. W efekcie jednak ma on ograniczone uprawnienia, a prace Izby ulegną paraliżowi do czasu wybrania nowego przewodniczącego.

McCarthy po usunięciu ze stanowiska w odpowiedzi na pytania dziennikarzy mówił, że w swoim piastowaniu urzędu „niczego by nie zmienił”. Powiedział także, że nie będzie po raz kolejny ubiegał się o posadę spikera Izby Reprezentantów. (PAP)

kb/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner