New York
52°
Clear
6:04 am7:44 pm EDT
7mph
51%
30.02
WedThuFri
68°F
55°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Prokuratura oskarżyła przywódcę yakuzy o handel materiałami nuklearnymi

22.02.2024

Amerykańska prokuratura poinformowała w środę, że postawiła w stan oskarżenia przywódcę japońskiej mafii yakuza Takeshi Ebisawę, zarzucając mu handel materiałami nuklearnymi, pochodzącymi z Birmy, które miały trafić do Iranu.

60-letni Ebisawa, określany jako „przywódca syndykatu przestępczości zorganizowanej yakuzy”, jest również oskarżony o próbę odsprzedaży tych materiałów w celu sfinansowania nielegalnego zakupu broni rakietowej na rzecz grupy powstańców w Birmie.

„Przerażające jest wyobrażenie sobie konsekwencji, gdyby te próby się powiodły” – powiedział Matthew Olsen z ministerstwa sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

Jak pisze agencja AP, Ebisawa wpadł w ręce wymiaru sprawiedliwości w wyniku prowokacji. Spotkał się w Tajlandii z agentem ds. walki z narkotykami, udającego handlarza zabronionymi substancjami i pokazał mu próbki materiałów nuklearnych, przewiezionych z Birmy. Miał przy sobie nawet licznik Geigera, który mierzy radioaktywność.

„Amerykańskie laboratorium ustaliło, że skład izotopowy plutonu, odkrytego w próbkach nuklearnych, ma klasę wojskową, co oznacza, że jeśli zostanie wyprodukowany w wystarczających ilościach, będzie nadawał się do zastosowania w broni jądrowej” – napisało w komunikacie amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.

Ebisawie grozi kara 25 lat więzienia za próbę pozyskania rakiet ziemia-powietrze i do 20 lat więzienia za międzynarodowy handel materiałami nuklearnymi. Termin rozprawy nie jest jeszcze znany. (PAP)

zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner