New York
61°
Cloudy
5:34 am8:10 pm EDT
3mph
87%
29.97
MonTueWed
72°F
81°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Protesty na uczelniach w związku sytuacją w Strefie Gazy

23.04.2024

Rozpoczęte w minionym tygodniu na nowojorskim Columbia University demonstracje poparcia dla Palestyny, w tym apele o zaprzestanie przez Izrael operacji wojskowej w Strefie Gazy, rozszerzyły się na inne amerykańskie uczelnie. Wielu studentów zostało aresztowanych.

„Uczelnia Ivy League (Columbia) stała się epicentrum niepokojów na terenach uniwersyteckich w USA, które rozprzestrzeniły się na Uniwersytet Nowojorski (NYU) i Yale, gdzie w poniedziałek aresztowano co najmnie 45 propalestyńskich demonstrantów” – zauważyła stacja CNN.

Wymieniła też demonstracje m.in. na bostońskim Emerson College, Massachusetts Institute of Technology, Harvardzie, Uniwersytecie Michigan, Uniwersytecie Karoliny Północnej i Uniwersytecie Bostońskim.

W poniedziałek na Columbii władze wstrzymały zajęcia stacjonarne zastępując je zdalnymi. Jednocześnie starały się złagodzić obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Media zwróciły uwagę, że wykładowcy z Columbii wzięli w poniedziałek udział w masowym marszu, aby zaprotestować przeciwko działaniom policji podczas ubiegłotygodniowych demonstracji. Zatrzymano wówczas ponad 100 osób.

Decyzja rektor Columbii, urodzonej w Egipcie amerykańskiej muzułmanki Minouche Shafik, o wezwaniu policji potępili studenci, profesorowie i niektórzy politycy. Uznali aresztowania i zawieszanie studentów za naruszające wolność słowa na terenie uczelni.

Media informują zarazem o wezwaniach, aby Shafik zrezygnowała, co łączy się z dopuszczeniem na uniwersytecie do anarchii. Nawoływała o to m.in. mająca czesko-włoskie pochodzenie Elise Stefanik, przewodnicząca Konferencji Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów będącej głównym forum przekazywania ustawodawcom przesłania tej partii.

Pytany o ocenę sytuacji na uczelniach prezydent USA Joe Biden powiedział m.in.: „Potępiam antysemickie protesty. (…) Potępiam także tych, którzy nie rozumieją, co się dzieje z Palestyńczykami”.

Absolwent Columbii, miliarder Robert Kraft wezwał władze uczelni do natychmiastowego zaprzestania protestów. Zapowiedział wstrzymanie funduszy dla uniwersytetu, ponieważ „nie ma już pewności, że Columbia będzie w stanie chronić swoich studentów i pracowników”.

Studenccy organizatorzy demonstracji z Columbii, protestujący pod hasłami zniesienia apartheidu i sprawiedliwości dla Palestyny, wydali oświadczenie podkreślające, że zachowują się pokojowo i dystansują od niebędących studentami nazywając ich „osobami zapalnymi”.

„Zdecydowanie odrzucamy wszelkie formy nienawiści i bigoterii oraz pozostajemy czujni wobec osób niebędących studentami, próbujących zakłócać solidarność kształtującą się między studentami palestyńskimi, muzułmańskimi, arabskimi, żydowskimi, czarnoskórymi i propalestyńskimi (…), którzy reprezentują pełną różnorodność w naszym kraju” – głosi oświadczenie.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner