New York
75°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
5mph
81%
30.16
SunMonTue
90°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

USA przekazały dwóch więźniów Guantanamo do Pakistanu

23.02.2023

Stany Zjednoczone przekazały dwóch braci z amerykańskiego więzienia w Zatoce Guantanamo na Kubie do Pakistanu, zmniejszając całkowitą liczbę osób przetrzymywanych w Guantanamo do 32, poinformował w czwartek Pentagon.

Obóz Guantanamo został założony przez republikańskiego prezydenta George’a W. Busha w 2002 roku dla podejrzanych o terroryzm z zagranicy, po atakach porwanych samolotów na Nowy Jork i Pentagon w 2001 roku, w których zginęło około 3 tys. osób, przypomina Reuters. Przez lata stał się symbolem ekscesów amerykańskiej „wojny z terroryzmem” z powodu surowych metod przesłuchań, które zdaniem krytyków były równoznaczne z torturami, dodaje.

Gdy w 2021 roku demokrata Joe Biden został prezydentem w Guantanamo było 40 zatrzymanych. Prezydent deklarował wówczas, że ma nadzieję zamknąć obiekt. Rząd federalny ma jednak prawny zakaz przenoszenia więźniów z Guantanamo do więzień w USA.

W czwartek Pentagon ogłosił repatriację Abdula Rabbaniego i Mohammeda Rabbaniego do Pakistanu. Obaj zostali aresztowani w 2002 roku. Abdul Rabbani był pośrednikiem Al-Kaidy, zaś Mohammed Rabbani łącznikiem finansowym i logistycznym prominentnych przywódców Al-Kaidy, poinformował Pentagon na swojej stronie internetowej.

„Stany Zjednoczone doceniają gotowość rządu Pakistanu i innych partnerów do wspierania bieżących wysiłków USA skupionych na odpowiedzialnym zmniejszeniu liczby zatrzymanych i ostatecznym zamknięciu obiektu w Zatoce Guantanamo” – napisał w oświadczeniu Pentagon. W Guantanamo pozostaje 32 zatrzymanych, z których 18 kwalifikuje się do przeniesienia, dodał.(PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner