New York
37°
Mostly Cloudy
7:05 am4:28 pm EST
8mph
63%
29.99
ThuFriSat
43°F
52°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Republikanin Mike Johnson wybrany na nowego spikera Izby Reprezentantów

25.10.2023

Republikański kongresmen z Luizjany Mike Johnson został w środę wybrany na nowego spikera Izby Reprezentantów. Wybór tego 51-letniego polityka kończy trwający trzy tygodnie paraliż Izby i umożliwi uchwalenie budżetu oraz środków na pomoc dla Ukrainy i Izraela.

Za Johnsonem zagłosowali wszyscy obecni na sali kongresmeni Republikanów, zaś za liderem Demokratów Hakeemem Jeffriesem – wszyscy jego partyjni koledzy.

Wybór stosunkowo mało znanego dotąd polityka oznacza odblokowanie prac Kongresu po ponad trzytygodniowym wakacie na stanowisku spikera i fiasku trzech poprzednich kandydatów Republikanów na to stanowisko, którzy zostali odrzuceni przez część swoich partyjnych kolegów.

Umożliwi to uchwalenie kolejnego prowizorium budżetowego i kontynuowanie pracy administracji federalnej, a także być może przyjęcie dodatkowego pakietu środków dla Ukrainy i Izraela.

Johnson głosował przeciwko pomocy Ukrainie, lecz nie wykluczył umożliwienia głosowania w tej sprawie. Jego partyjny kolega kongresmen Ken Buck powiedział CNN, że spodziewa się, że projekty ustaw wkrótce trafią pod głosowanie.

Polityk z Luizjany zasiada w Kongresie od 2017 r., jest wiceprzewodniczącym klubu Republikanów w Izbie, lecz nigdy nie kierował żadną z komisji.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00