New York
77°
Sunny
5:28 am8:18 pm EDT
9mph
35%
30.02
TueWedThu
72°F
73°F
81°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Rosną obawy o wybuch przemocy w czasie przyszłotygodniowych wyborów środka kadencji

02.11.2022

Rośnie niepokój o wybuch przemocy na tle politycznym w czasie amerykańskich wyborów środka kadencji, które odbędą się 8 listopada. Wewnętrzny biuletyn agencji federalnych ostrzega przed zwiększonym zagrożeniem ze strony ekstremistów.

Niepokój wzrósł po niedawnym ataku na męża przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi w ich rezydencji w San Francisco.

Jako najbardziej prawdopodobnych sprawców przemocy biuletyn agencji federalnych wskazuje „samotnych przestępców”, a nie zorganizowane grupy ekstremistyczne. Powodem ich agresji mogą być teorie spiskowe o rzekomych powszechnych oszustwach w wyborach prezydenckich 2020 roku i polaryzujące tematy społeczne, takie jak aborcja i prawa LGBTQ.

Zdaniem publicznego radia NPR wiele osób postrzega nadchodzące wybory, jako kluczowy test na to, jak bardzo demokracji w Stanach Zjednoczonych zaszkodziły takie wydarzenia, jak atak na Kapitol 6 stycznia 2021 roku, czy coraz częstsze groźby wobec urzędników i pracowników wyborczych.

W opinii Shannon Hiller, dyrektor programu badawczego Uniwersytetu Princeton pod nazwą „Inicjatywa – pokonywanie podziałów”, pojawia się w sieci niepokojąca aktywność i retoryka, ale ludzie powinni móc bez obaw udać się do swoich lokali wyborczych. Hiller przypomina, że 2020 roku w samym dniu wyborów było bardzo mało przejawów przemocy.

„Było teraz dużo przygotowań, a jeszcze więcej poczynił rząd, organizacje pozarządowe, aby zapewnić, że w tym roku znowu tak będzie” – mówi Hiller.

NPR podkreśla, że nie odnotowano żadnych konkretnych planów skoordynowanej lub ukierunkowanej przemocy. Zwraca jednak uwagę, że zaobserwowano uzbrojonych cywilów przy urnach wyborczych, którzy twierdzą, że chcą monitorować wyborców.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

banner