New York
79°
Clear
5:40 am8:23 pm EDT
4mph
47%
29.96
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura

USA: Rozpoczyna się strajk hollywoodzkich aktorów

14.07.2023

Związek zawodowy reprezentujący około 160 tys. hollywoodzkich aktorów przystępuje w czwartek o północy czasu miejscowego do strajku po fiasku w negocjacjach z głównymi studiami i serwisami streamingowymi. Domaga się m.in. podwyżek wynagrodzeń.

Zdaniem prezes związku zawodowego SAG-AFTRA Fran Drescher oferty ze strony studiów były „obraźliwe i pozbawione szacunku”.

Aktorzy dołączą do ponad 11 tysięcy członków związku zawodowego scenarzystów Writers Guild of America. Ogłosili oni strajk na początku maja.

W liście, podpisanym przez około tysiąca aktorów i aktorek, w tym tak znanych jak Meryl Streep, Glenn Close, Jennifer Lawrence i Mark Ruffalo, wezwali oni związek do zajęcia twardego stanowiska.

„Strajk niesie ze sobą niewiarygodne trudności dla tak wielu osób i nikt go nie chce. (…) Ale jesteśmy przygotowani, jeśli do tego dojdzie” – głosi m.in. list.

Żądania aktorów obejmują m.in. zwiększenie wynagrodzeń, a także kwestię tantiem, zwłaszcza w usługach streamingowych.

Organ reprezentujący studia i serwisy streamingowe, AMPTP, oznajmił, że jest „głęboko rozczarowany” decyzją o strajku. Jak twierdzi, zaoferował „historyczne” podwyżki płac.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner