New York
81°
Sunny
6:55 am6:33 pm EDT
7mph
55%
30.17
ThuFriSat
75°F
72°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Sankcje dla producentów podrabianych pigułek fentanylu

31.05.2023

Stany Zjednoczone nałożyły we wtorek sankcje na 17 osób i podmiotów z Chin i Meksyku, które oskarżyły o produkcję podrabianych pigułek zawierających fentanyl, ponieważ administracja Joe Bidena stara się powstrzymać import śmiercionośnego narkotyku , poinformował Departament Skarbu.

Departament Skarbu powiedział, że nałożył sankcje na siedem podmiotów i sześć osób z siedzibą w Chinach, a także jedną firmę i trzy osoby z siedzibą w Meksyku.

„Sankcje Skarbu Państwa dotyczą każdego etapu śmiercionośnego łańcucha dostaw, napędzającego gwałtowny wzrost liczby zatruć fentanylem i zgonów w całym kraju” – napisał w oświadczeniu podsekretarz skarbu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego Brian Nelson.

Według raportu amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) opublikowanego w maju, wskaźnik zgonów spowodowanych przedawkowaniem syntetycznego opioidu fentanylu wzrósł ponad trzykrotnie w Stanach Zjednoczonych w latach 2016-2021.

Rzecznik ambasady Chin w Waszyngtonie, Liu Pengyu, potępił posunięcie Departamentu Skarbu, mówiąc, że Waszyngton „bezczelnie nałożył sankcje na chińskie osoby i podmioty”, a to „tworzy więcej przeszkód we współpracy chińsko-amerykańskiej w zakresie zwalczania narkotyków”.

Liu nazwał sankcje „poważnym naruszeniem praw i interesów zainteresowanych firm i osób” i powiedział, że Waszyngton próbuje przerzucić winę, zamiast pracować nad zmniejszeniem popytu i wzmocnieniem zarządzania lekami na receptę.(PAP)

wr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY