New York
61°
Clear
6:02 am7:45 pm EDT
5mph
47%
30
ThuFriSat
55°F
59°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Ameryka

USA: Sędzia federalny blokuje tymczasowo restrykcyjne prawo stanu Nowy Jork dotyczące broni

07.10.2022

Sędzia federalny Glenn Suddaby zablokował część nowego prawa stanu Nowy Jork dotyczącego broni palnej. Pozwoli to ugrupowaniu amerykańskich właścicieli broni palnej (GOA) na zakwestionowanie wprowadzonych niedawno restrykcji.

W następstwie wcześniejszego orzeczenia Sądu Najwyższego USA, uznającego na wniosek Krajowego Stowarzyszenia Strzeleckiego (NRA) za niekonstytucyjny stanowy system wydawania pozwoleń na broń palną, nowe restrykcyjne przepisy uchwaliła w lipcu legislatura stanowa Nowego Jorku.

1 września postanowienia weszły w życie. Zaostrzają m.in. wymogi w sprawie uzyskania licencji na posiadanie broni. Ustalają też listę publicznych i prywatnych miejsc, w tym Times Square, gdzie jej noszenie stanowi przestępstwo, nawet jeśli posiada się zezwolenie na broń.

W czwartek restrykcje zablokował Suddaby z sądu federalnego w Syracuse na prośbę GOA. Ugrupowanie zarzuca, że naruszają konstytucyjne prawa do wolności słowa i zgromadzeń.

Zarządzenie sędziego zabrania egzekwowania nowych, stanowych przepisów licencyjnych. Ogranicza też liczbę miejsc, w których nie można nosić broni. Zalicza do nich szkoły, uczelnie i budynki rządowe, ale odrzuca wiele innych umieszczonych na liście instytucji.

Suddaby zastrzegł, że jego nakaz nie wejdzie w życie przez trzy dni. Umożliwi to władzom Nowego Jorku na odwołanie się od jego orzeczenia w sądzie wyższej instancji.

Jak podał Reuters, biuro prokuratora generalnego Nowego Jorku argumentowało, że orzeczenie Sądu Najwyższego pozwala na prawa, które są „zgodne z historyczną tradycją tego narodu w zakresie regulacji broni palnej”. Prokuratorzy bronili uchwalonego w lipcu prawa stanowego twierdząc, że jest „mocno osadzone w anglo-amerykańskiej historii i doktrynie”.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner