New York
75°
Partly Cloudy
5:42 am8:22 pm EDT
7mph
63%
30.04
SunMonTue
88°F
82°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Sędzia federalny odrzucił rządowe restrykcję wobec azylantów

26.07.2023

Sędzia federalny oddalił we wtorek narzucone przez administrację Joe Bidena ponad dwa miesiące temu restrykcje wobec imigrantów nielegalnie przekraczających granicę, którzy ubiegają się o azyl. Ich liczba znacznie spadła od czasu wprowadzenia ograniczeń.

Sędzia okręgowy z Kalifornii Jon S. Tigar, którego mianował prezydent Barack Obama, orzekł, że rządowy plan ograniczenia nielegalnego przekraczania granicy USA-Meksyk narusza prawo federalne. Są oni w większości deportowani. Administracja Joe Bidena zaleca, aby imigranci ubiegali się o azyl spoza USA za pośrednictwem rządowej aplikacji lub poprzez sponsorowanie ich przez rezydentów Stanów Zjednoczonych.

Tigar uznał, że tymczasowe ograniczenia azylowe były „zarówno merytorycznie, jak i proceduralnie nieważne”. Odroczył wejście w życie orzeczenia o 14 dni, aby dać rządowi czas na złożenie apelacji. Sprawę rozpatruje Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych dla 9. Okręgu.

Zdaniem Waszyngtonu zniesienie ograniczeń doprowadzi do znacznego napływu imigrantów, co z kolei spowoduje przeciążenie systemu imigracyjnego, w tym ośrodków zatrzymań.

Według rzecznika Departamentu Sprawiedliwości Terrence Clarka, cytowanego przez „Washington Post”, rząd jest przekonany, że ograniczenia są zgodne z prawem.

W czerwcu, w pierwszym pełnym miesiącu obowiązywania restrykcji, liczba zatrzymań na granicy z Meksykiem spadła do 99 545. Stanowi to prawie 42-procentowy spadek w porównaniu z majem i najniższy miesięczny napływ od czasu objęcia urzędu przez Joe Bidena.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner