New York
45°
Cloudy
6:45 am7:16 pm EDT
5mph
85%
29.95
WedThuFri
54°F
48°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Setki mieszkańców Ohio, narażonych na skutki pożaru pociągu z niebezpiecznymi materiałami, odmawia ewakuacji

07.02.2023

Władze East Palestine w stanie Ohio w USA wezwały we wtorek do natychmiastowej ewakuacji mieszkańców, którzy nie podporządkowali się nakazowi wydanemu z powodu śmiercionośnych potencjalnie skutków katastrofy pociągu Norfolk Southern. Niektóre wagony wciąż płoną i niebezpieczeństwo wybuchu nie ustało.

Ewakuacja obowiązuje ludzi zamieszkałych w promieniu ok 1,6 km od katastrofy.

Według lokalnej telewizji KDKA ok. 500 mieszkańców odmówiło opuszczenia domów. Grozi im aresztowanie.

W East Palestine obowiązuje stan wyjątkowy. Ekipy specjalistów przeprowadziły w poniedziałek „kontrolowane uwolnienie” toksycznych chemikaliów w obawie przed samorzutnym rozprzestrzenieniem się w razie wybuchu.

„Operacja spuszczania chlorku winylu, substancji chemicznej, która według urzędników była niestabilna i mogła wybuchnąć, obejmowała pięć wagonów” – sprecyzowała CNN.

Według szefa straży pożarnej Keitha Drabicka, wdychanie substancji chemicznych może mieć potencjalnie śmiertelne skutki.

Do katastrofy pociągu Norfolk Southern doszło w nocy z piątku na sobotę. Z ponad 100 wagonów 20 przewoziło niebezpieczne materiały, a 10 z nich się wykoleiło. Tuż przed wypadkiem załogę pociągu powiadomiono o awarii.

„Załoga rzeczywiście została na krótko przed wykolejeniem zaalarmowana przez przydrożny detektor usterek, wskazujący na problem mechaniczny. Wtedy uruchomiono hamulec awaryjny” – wyjaśnił Michael Graham z Krajowej Rada Bezpieczeństwa w Transporcie (NTSB).

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne