New York
61°
Cloudy
6:49 am6:43 pm EDT
16mph
80%
30.3
FriSatSun
63°F
68°F
77°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Ameryka

USA: Sprzątacz wyłączył zamrażarkę w uczelnianym laboratorium, niwecząc rezultaty 20 lat badań naukowych

28.06.2023

Sprzątacz wyłączył zamrażarkę w uczelnianym laboratorium, bo wydawała irytujący dźwięk; tym samym zniszczył próbki i zniweczył 20 lat badań naukowych – podała politechnika Rensselaer w Troy (stan Nowy Jork). Domaga się od firmy sprzątającej miliona dolarów odszkodowania za niewłaściwe przeszkolenie ekipy – poinformował w środę portal gazety „USA Today”, dodając, że uczelnia nie kieruje żadnych żądań finansowych wobec sprzątacza.

W zamrażarce znajdowały się kultury komórkowe wrażliwe na wahania temperatury. Urządzenie zaczęło szwankować, serwis przyjął zgłoszenie, a naukowcy oszacowali, że próbki będą bezpieczne do czasu naprawy. Jednak zamrażarka wydawała irytujący dźwięk alarmowy. Sprzątacz postanowił ją więc wyłączyć, nie zwracając uwagi na zawieszone na niej ostrzeżenie: „Zamrażarka wydaje sygnał dźwiękowy, ponieważ jest w naprawie. Nie należy jej odłączać. Sprzątanie jest zbędne. Alarm można wyciszyć, naciskając przycisk +test+ przez 5 sekund”.

Potem sprzątacz wyjaśniał, że się pomylił: wydawało mu się, że zamrażarkę włącza, a nie – wyłącza. W rezultacie temperatura w zamrażarce wzrosła o ok. 50 stopni Celsjusza, a próbki komórkowe uległy bezpowrotnemu zniszczeniu.

Firma sprzątająca nie odpowiedziała jeszcze na pozew. (PAP)

os/ mms/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY