New York
64°
Clear
6:54 am6:35 pm EDT
0mph
76%
30.18
WedThuFri
81°F
73°F
70°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Stan wyjątkowy w Virginii Beach po zniszczeniach spowodowanych przez tornado

01.05.2023

Virginia Beach ogłosiła stan wyjątkowy po tym, jak na miasto w niedzielę runęło tornado. Zgodnie z szacunkami zniszczyło do 100 domów, powaliło drzewa, spowodowało przerwy w dostawie prądu i wycieki gazu.

„Na podstawie obserwacji gruzów, raportów o uszkodzeniach i filmów ilustrujących burzę, możemy potwierdzić, że było to tornado” – tweetowała Krajowa Służba Pogodowa (NWS) w Wakefield, w stanie Wirginia.

Jak podała w poniedziałek CBC News, menedżer miasta Patrick Duhaney ogłosił w niedzielę wieczorem stan wyjątkowy. Stacja wymieniła też kilka rejonów w Virginii Beach, gdzie odnotowano największe szkody. Przekazała, że na razie nie było doniesień o rannych lub zabitych przez żywioł.

Zakłady Virginia Natural Gas interweniowały w przypadkach, kiedy w domach doszło z powodu tornada do wycieków gazu. Z kolei zakłady energetyczne Dominion Energy podały, że w poniedziałek rano zarejestrowano blisko 1000 przerw w dostawie prądu.

Z powodu zniszczeń zamknięta została wiodąca do mostu część ulicy Great Neck. Ma to ułatwić prace awaryjne i usuwanie gruzu. Trzy uszkodzone szkoły w poniedziałek były zamknięte. Odwołano też niektóre imprezy festiwalu „Something in the Water”.

„Nikt nie chce wykonać tego telefonu, ale nie możemy nic przewidzieć ani negocjować z pogodą. Naszym obowiązkiem jest ponad wszystko zapewnienie bezpieczeństwa publicznego” – cytuje CBS News Duhaney’a.

Jak dodaje, sztormowa pogoda w Virginia Beach pojawiła się po burzach, gradzie wielkości piłek golfowych i co najmniej jednym potwierdzonym tornadzie, które nawiedziły w sobotę Florydę.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY