New York
54°
Fair
7:02 am4:28 pm EST
8mph
52%
30.09
SunMonTue
45°F
48°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Opinie i Analizy
Wiadomości
Ameryka

USA: Stopa bezrobocia wróciła do poziomu sprzed pandemii Covid-19

05.08.2022

Stopa bezrobocia w USA wyniosła w lipcu 3,5 proc., zaś na rynku powstało 528 tys. nowych miejsc pracy – poinformowało w piątek Biuro Statystyk Pracy (BLS). Zarówno poziom zatrudnienia, jak i bezrobocia wróciły do stanu sprzed pandemii Covid-19.

Wzrost zatrudnienia był niemal dwukrotnie większy od średniej prognoz ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera. Najwięcej nowych stanowisk powstało w sektorach rozrywkowym, hotelarskim, usług biznesowych i służbie zdrowia.

Do wzrostu dochodzi mimo ostatnich danych na temat wysokiej inflacji oraz dwóch z rzędu kwartałów ze spadkiem PKB. Utrzymująca się dobra sytuacja na rynku pracy jest jednak jednym z dowodów przedstawianych przez Biały Dom na to, że amerykańska gospodarka nie znajduje się w recesji.

„Dziś stopa bezrobocia jest równa najniższej w ciągu ponad 50 lat. Pracuje więcej ludzi, niż w jakimkolwiek punkcie amerykańskiej historii (…). Kandydowałem na prezydenta, by odbudować klasę średnią; jest więcej do zrobienia, ale dzisiejszy raport pokazuje, że czynimy znaczące postępy dla rodzin pracujących” – skomentował w piątek nowe dane prezydent USA Joe Biden.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY