New York
75°
Clear
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
81%
30.17
SunMonTue
91°F
91°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Publicystyka
Kultura

USA: Strajkujący scenarzyści doszli do wstępnego porozumienia z głównymi studiami filmowymi

25.09.2023

Amerykańska Gildia Scenarzystów (WGA) doszła w niedzielę do wstępnego porozumienia z głównymi wytwórniami filmowymi. Umowa ma zakończyć trwający od 2 maja strajk scenarzystów, który doprowadził do wstrzymania wielu produkcji i miliardowych strat amerykańskiego przemysłu filmowego.

Porozumienie, które ma obowiązywać trzy lata, muszą jeszcze zaakceptować władze oraz członkowie WGA. Związek zawodowy reprezentuje 11,5 tys. scenarzystów pracujących przy produkcjach filmowych i telewizyjnych.

Wypracowana umowa zapewnia „znaczne korzyści dla scenarzystów i ich ochronę” – poinformował w komunikacie zespół WGA, który negocjował umowę z AMPTP, związkiem największych producentów branży. „Osiągnęliśmy wstępne porozumienie” – brzmiało z kolei oświadczenie AMPTP.

Scenarzyści zaczęli strajkować 2 maja, gdy w martwym punkcie utknęły negocjacje dotyczące wynagrodzeń, liczby zatrudnionych scenarzystów, wykorzystania sztucznej inteligencji i systemu honorariów za produkcje wyświetlane na platformach streamingowych.

Od połowy lipca trwa też strajk aktorów zrzeszonych w związku zawodowym SAG-AFTRA. Podwójny strajk w Hollywood wymusił wstrzymanie wielu produkcji telewizyjnych i filmowych. Straty w amerykańskich stanach będących centrami produkcji filmowej: Kalifornii, Nowym Meksyku, Georgii i Nowym Jorku mogą wynieść co najmniej 5 mld dolarów – informuje agencja Reutera na podstawie wyliczeń ekspertów.

W tym tygodniu w negocjacje włączyli się osobiście prezesi największych film producenckich takich jak Warner Bros, Netflix, Disney i Universal.

Strajk hollywoodzkich scenarzystów jest związany z nowymi formami dystrybucji programów i rozwojem technologii – zauważa Reuters. Jeden z głównych postulatów dotyczył negocjacji stawek za materiały tworzone na potrzeby serwisów streamingowych. Scenarzyści argumentowali, że ich obecne honoraria wynoszą zaledwie ułamek tego, co zarobiliby, gdyby te programy były emitowane w telewizji. Inną podnoszoną przez strajkujących kwestią była obawa przed ich zastąpieniem sztuczną inteligencją i kwestia uregulowania roli AI w branży. (PAP)

adj/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner