New York
81°
Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
72%
30.14
SatSunMon
84°F
91°F
91°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Kultura

USA: Tomasz Konieczny promuje w Nowym Jorku Baltic Opera Festival

09.06.2023

Polski bas-baryton Tomasz Konieczny wziął udział w spotkaniu, mającym na celu promocję zaplanowanej na lipiec pierwszej edycji Baltic Opera Festival (BOF). Przesłanie na wideo wystosował m.in. dyrektor generalny Metropolitan Opera Peter Gelb.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor artystyczny BOF Tomasz Konieczny, czwartkowe spotkanie w konsulacie zgromadziło społeczność związaną ze światem operowym, światem kultury w Nowym Jorku. Przybyły m.in. osoby należące do Rady Dyrektorów MET oraz mające siłę sprawczą w sprawach finansowych, a także reprezentujące towarzystwa wagnerowskie.

„Bardzo nam zależy, aby nasz festiwal stał się wydarzeniem międzynarodowym. Pragniemy podążyć śladem takich imprez jak np. Salzburger Festspiele w Austrii. BOW ma w moim założeniu konsolidować instytucje kulturalne. Chcemy się też chwalić odremontowanym obiektem Opery Leśnej” – podkreślił polski śpiewak, dodając, że przed wojną obiekt zbezcześcili niemieccy naziści, używając go do potrzeb propagandowych i chcąc zawłaszczyć sobie muzykę Wagnera.

Na spotkaniu, którego gospodarzami byli konsul generalny RP Adrian Kubicki i konsul Stanisław Starnawski, obecni byli m.in. członkowie rady dyrektorów MET, redaktorzy wpływowego blogu Operawire, przedstawiciele Przyjaciół Bayreuth, Wagner Society NY oraz Fundacji Kościuszkowskiej.

Konieczny zauważył, że niemal w pełnym składzie pojawili się też czołowi organizatorzy festiwalu, w tym jego partnerka, wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim oraz dyrektor naczelny BOF Rafał Kokot. Przybył Piotr Sułkowski, dyrektor Opery Krakowskiej, która na festiwalu zaprezentuje produkcję „Loterii na Mężów czyli Narzeczony 69“ Karola Szymanowskiego oraz reprezentantka głównego instytucjonalnie organizatora BOF Opery Bałtyckiej Aleksandra Filipek.

Spotkanie wzbogacił krótki recital Koniecznego, a także mini wystawa fotografii polskich śpiewaków w MET Wojtka Kubika.

Gelb w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że w dobie zagrożenia cywilizacji przez wojnę na Ukrainie, akty opresji na całym świecie oraz zmiany klimatyczne Polska stała się wiodącym kulturalnym aktywistą nieustającym w wysiłkach, aby poprzez inicjatywy artystyczne i uczynić świat lepszym miejscem.

„Mamy to szczęście, że Tomasz Konieczny jest operowym wizjonerem, a jego plany dotyczące Festiwalu Opery Bałtyckiej przyniosą efekty tego lata. Jestem dumny, że mogę dołączyć do grona wybitnych kolegów jako członek komitetu honorowego festiwalu” – zapewniał m.in. Gelb.

Z okazji prezentacji w konsulacie przemówienia nagrane na wideo nadesłali także tenor Piotr Beczała, dyrektorzy Opery Wiedeńskiej Bohdan Roscić, mediolańskiej La Scali Dominique Meyer i Opery w Zurychu Andreas Homoki.

Festiwal w Operze Leśnej trwał będzie od 14 do 17 lipca.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner