New York
46°
Cloudy
6:09 am7:40 pm EDT
6mph
77%
30.16
SatSunMon
68°F
61°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Tornado uderzyło w przedmieścia Los Angeles

23.03.2023

Tornado nawiedziło w środę przedmieścia Los Angeles, zrywając dachy i linie elektryczne. Prędkość wiatru sięgała 177 kilometrów na godzinę; ranna została jedna osoba. Było to najsilniejsze tornado na obszarze największej metropolii stanu Kalifornia od marca 1983 roku.

„Nigdy czegoś takiego nie widziałem. Trzęsienia ziemi – owszem, do tego jesteśmy przyzwyczajeni” – powiedział agencji AP jeden z mieszkańców Montebello, z którego firmy wiatr zerwał kilkaset metrów kwadratowych dachu, roztrzaskał wszystkie okna hali magazynu i zerwał łącza gazu.

Za tornado oraz wichury i opady odpowiada nietypowy sztorm na Pacyfiku – wyjaśnia Associated Press.

Był to kolejny dzień ekstremalnej pogody. Poprzedniego dnia w Kalifornii porywisty wiatr był przyczyną śmierci co najmniej pięciu osób, które zginęły przygniecione przez łamiące się drzewa. Około 92 tys. domów zostało pozbawionych prądu, a 14 tys. ludzi – w większości mieszkańcom hrabstwa Tulare – nakazano ewakuację.

Ulewy i wichury ciągnące się od San Francisco po Monterey były spowodowane niezwykłym spadkiem ciśnienia nad wschodnim Pacyfikiem, który meteorolodzy opisali jako „wybuchową cyklogenezę”. „To zdecydowanie nie jest typowe dla tego regionu” – powiedziała meteorolog Rose Schoenfeld. (PAP)

os/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner