New York
75°
Clear
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
81%
30.17
SunMonTue
91°F
91°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Tropikalna burza i trzęsienie ziemi w Kalifornii

21.08.2023

Podczas gdy Kalifornię nawiedziła w niedzielę pierwszy raz od wielu dekad tropikalna burza, w południowej część stanu wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 5,1 stopnia w skali Richtera. Najmocniej dało się je odczuć w pobliżu miasta Ojai, w hrabstwie Ventura.

Kilkanaście wstrząsów wtórnych o sile przekraczającej 3,0 stopnia w skali Richtera odnotowano w Los Angeles, Malibu, Santa Barbara i Camarillo. Nastąpiło to tego samego dnia, kiedy w południową część Kalifornii, pierwszy raz od 25 września 1939 roku, uderzyła burza tropikalna.

„Ludzie krzyczeli, to było uczucie głębokiego przerażenia i dylemat, czy uciekać i zabierać spakowane torby, czy jednak przeczekać trzęsienie ziemi we framudze drzwi. Podczas huraganu grożą nam ewakuacje, a zachowanie bezpieczeństwa podczas trzęsienia ziemi wiąże się z pozostaniem w domu” – powiedziała PAP Małgorzata Schulz, dziennikarka i działaczka polonijna mieszkająca w Los Angeles od 22 lat. Jak dodała, władze stanowe i lokalne przesyłają ostrzeżenia o kataklizmach już od soboty. Instruują, by przygotować dokumenty i rzeczy osobiste oraz wodę i suchy prowiant w razie nakazu ewakuacji.

NBS podało, że trzęsienie ziemi wystąpiło w odległości ok. 130 km na północny zachód od Los Angeles. Zaskoczyło mieszkańców przygotowanych na złą pogodę wywołaną huraganem Hilary, który przyniósł godziny ciągłego deszczu w najsuchszym miesiącu w roku w tamtym regionie. Władze ostrzegały hrabstwo Los Angeles przed silnym deszczem i powodzią spodziewaną w niedzielę wieczorem. Nie było natomiast natychmiastowych doniesień o poważnych uszkodzeniach spowodowanych trzęsieniem.

„W nadchodzących dniach prawdopodobnie wystąpią kolejne wstrząsy wtórne” – podkreśliła sejsmolog dr Lucy Jones. (PAP)

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

ad/ kb/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner