New York
28°
Cloudy
7:05 am5:13 pm EST
6mph
84%
30.24
ThuFriSat
43°F
30°F
30°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Ujawniono kolejną transzę dokumentów dotyczących zabójstwa prezydenta Kennedy’ego

16.12.2022

Archiwa Narodowe USA opublikowały w czwartek kolejną transzę ponad 13 tys. dokumentów, mających związek z zabójstwem prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Według archiwów, wciąż niejawne pozostaje ok. 3 proc. dokumentów.

Nowa transza dokumentów została ujawniona decyzją prezydenta Bidena, który stwierdził w memorandum nakazujących ich publikację, że „kluczowym jest zapewnienie, by rząd Stanów Zjednoczonych zmaksymalizował przejrzystość poprzez ujawnienie wszystkich informacji w dokumentach dotyczących zabójstwa, poza przypadkami, gdzie najsilniejsze możliwe powody przemawiają przeciwko temu”.

Mimo publikacji, wciąż nieujawnionych pozostaje ok. 3 proc. dokumentów, mimo że ustawa Kongresu z 1992 r. nakazała publikację wszystkich z nich do 2017 r.

Wiele z opublikowanych dokumentów było wcześniej dostępne, lecz zawierały wykreślenia. W nowej transzy znalazły się m.in. raporty służb z podsłuchanych rozmów domniemanego zabójcy prezydenta Lee Harveya Oswalda, z sowieckimi dyplomatami w Meksyku na nieco ponad miesiąc przed morderstwem, we wrześniu i październiku 1963 r.

Oswald miał ubiegać się o wizę do ZSRR i przejściową wizę do Kuby. Dokumenty CIA cytują też źródła agencji wewnątrz pro-kubańskich organizacji, z którymi sympatyzował Oswald, że był on „jednym z nich”. Sugerują też, że po raz pierwszy agencja zainteresowała się Oswaldem w 1959 r., kiedy przeprowadził się do ZSRR (wrócił do Ameryki w 1962 r.)

Według rzecznika Centralnej Agencji Wywiadowczej cytowanego przez „Washington Post”, agencja uważa, że ujawniła już wszystkie informacje bezpośrednio związane ze sprawą zabójstwa JFK, ale wciąż cenzuruje część dokumentów, bo zawierają informacje na temat źródeł i metod CIA, w tym z lat 90.

Według raportu Komisji Warrena, ciała powołanego do zbadania zabójstwa Kennedy’ego, Oswald działał sam podejmując się zamachu na prezydenta w Dallas.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY