New York
73°
Clear
5:41 am8:23 pm EDT
4mph
55%
30
SatSunMon
84°F
88°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Polonia

USA: W centrum Waszyngtonu odbył się polski festiwal wianków

23.06.2024

Polonijne i amerykańskie zespoły tańca i pieśni ludowej wystąpiły pod Mauzoleum Lincolna w Waszyngtonie w ramach wianków, corocznie organizowanej imprezy polonijnej z okazji nocy świętojańskiej. Artystów i widzów nie odstraszyła nawet 40-stopniowa temperatura.

Mimo największych upałów w roku, zespoły i artyści z Baltimore i Waszyngtonu wystąpiły w pełnych krakowskich, łowickich, czy góralskich strojach ludowych przed stawem pod Mauzoleum Lincolna. Wykonano zarówno znane przeboje jak „Góralu, czy ci nie żal”, jak i np. ukraińskie tańce ludowe. Dzieci i dorośli korzystali z warsztatów wicia wianków, a wieczór w centralnym punkcie stolicy zakończył się tradycyjną procesją wianków oraz masowym polonezem z udziałem publiczności.

Wśród tegorocznych wykonawców był m.in. skupiający trzy polonijne pokolenia zespoły Ojczyzna i Wiślanie z Baltimore, a także niezwiązany bezpośrednio z Polską Carpathia Folk Dance Ensemble, złożony m.in. z wojskowych, dyplomatów i innych profesjonalistów pracujących na co dzień w Waszyngtonie i wykonująca wschodnio i środkowoeuropejskie tańce ludowe. „Delikatnie mówiąc, tańczenie w tym pełnym stroju na słońcu nie było najłatwiejsze, ale to była duża frajda wystąpić na tej imprezie” – powiedział PAP Michael Vogue, jeden z tancerzy, który wykonał huculski taniec z ciupagami. „Nie wszyscy z nas mają pochodzenie z krajów regionu, ale wszyscy od dawna jesteśmy pochłonięci tańcami ludowymi, bo to są najbardziej wspólnotowe tańce” – dodał.

Waszyngton, USA, 23.06.2024. Polski festiwal wianków w centrum Waszyngtonu, 22 bm. Polonijne i amerykańskie zespoły tańca i pieśni ludowej wystąpiły pod Mauzoleum Lincolna w ramach wianków, corocznie organizowanej imprezy polonijnej z okazji nocy świętojańskiej. (aldg) PAP/Oskar Górzyński ***Do tego materiału zdjęciowego dostępna jest również depesza w systemie CSI, pt.: USA/ W centrum Waszyngtonu odbył się polski festiwal wianków***

Impreza organizowana przez Polish American Arts Association odbywa się co roku od ponad 40 lat, a w niektórych momentach swojej historii – np. w czasie stanu wojennego – przyciągała tysiące widzów. W sobotę występy oglądało kilkaset osób, mimo że miejscowe władze ostrzegały przed długotrwałym pobycie na zewnątrz. Na jednej z wcześniejszych imprez poznali się Guadelupe i Walter, którzy w sobotę świętowali 30 rocznicę ślubu.

„Legenda mówi, że kto złapie wianek, ten może liczyć na szybki ślub. Cóż, to stało się mi” – mówił pan Walter. Jak powiedział PAP prezes PAAA Matthew Stefański, cel imprezy jest podwójny.

„Stworzyć fajne i bezpłatne wydarzenie dla Polaków i osób pochodzenia polskiego, aby mogli spotkać się i świętować nasze wspólne dziedzictwo, a także podzielić się naszą kulturą i tradycjami z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi, sąsiadami i gośćmi ze wszystkich z całego świata, którzy codziennie odwiedzają National Mall” – tłumaczy. „Nie ma na świecie wspanialszej sceny niż National Mall, dlatego jesteśmy podekscytowani możliwością wystąpienia znakomitych polsko-amerykańskich muzyków i zespołów tańca ludowego z całego DMV, którzy wystąpią podczas tegorocznego festiwalu Wianki”.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner