New York
34°
Clear
6:57 am4:30 pm EST
10mph
49%
30.01
WedThuFri
41°F
50°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: W Kalifornii zginęło już 12 osób z powodu gwałtownej pogody

09.01.2023

Potężna nowa burza przesuwa się w poniedziałek nad południową Kalifornią. Według gubernatora Gavina Newsoma w ciągu 10 dni z powodu gwałtownej pogody 12 osób zginęło w północnej części tego amerykańskiego stanu. Władze ostrzegają przed jeszcze większym niebezpieczeństwem w tym tygodniu.

W stolicy Kalifornii, Sacramento, połowa ludzi nie ma prądu. Według CNN hrabstwo Sacramento objęły nakazy ewakuacji, a tamtejsze władze ostrzegają, że „powódź jest nieuchronna”.

Władze hrabstw El Dorado, Monterey, Santa Cruz, Santa Clara i Alameda wydały ostrzeżenia lub zalecenia ewakuacyjne. Uzasadniają to możliwością powodzi i innym niebezpieczeństwem.

W niedzielę wieczorem do ponad 34 mln ludzi w Kalifornii skierowano komunikaty o zagrożeniu powodziowym, a do ponad 30 mln o możliwości nadmiernych opadów. Alarm przed wichurami objął 28 mln ludzi. Pojawiają się przestrogi przed kolejną falą dużych opadów, potężnymi wichurami i błotnymi osuwiskami.

W zeszłym tygodniu cyklon doprowadził do zalania dróg, powalał drzewa i pozbawił prądu znaczną część stanu. Gubernator Newsom ostrzegł, że burze w tym tygodniu mogą być jeszcze groźniejsze niż w minionym.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00