New York
23°
Sunny
7:02 am5:17 pm EST
6mph
29%
30.53
SunMonTue
50°F
54°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: W Missouri wykonano pierwszą w USA egzekucję osoby transpłciowej

04.01.2023

Stan Missouri przeprowadził we wtorek w nocy, za pomocą zastrzyku, pierwszą w USA egzekucję osoby otwarcie transseksualnej.

Amber McLaughlin została skazana na śmierć za zgwałcenie i zamordowanie w 2003 roku swojej byłej dziewczyny Beverly Guenther.

„Przepraszam za to, co zrobiłam. Jestem kochającą i troskliwą osobą” – przekonywała w pisemnym oświadczeniu cytowana przez CNN McLaughlin. Jej zabiegi o ułaskawienie przez gubernatora Missouri okazały się jednak bezskuteczne.

McLaughlin i Guenther zerwały ze sobą, ale pierwsza nie dawała drugiej spokoju. Po włamaniu się do domu byłej przyjaciółki została aresztowana i otrzymała zakaz zbliżania się do niej. Nie zamierzała go jednak przestrzegać.

Egzekucji McLaughlin sprzeciwiło się siedmiu emerytowanych sędziów z Missouri. W liście do gubernatora Mike’a Parsona argumentowali, że wyrok śmierci wydano „w rezultacie nieprawidłowości w systemie skazywania na karę śmierci w Missouri” – podał dziennik „Kansas City Star”.

Podczas procesu o morderstwo w 2006 roku ława przysięgłych nie była w stanie podjąć decyzji o wyroku. Odrzuciła trzy z okoliczności obciążających McLaughlin, które przedstawili prokuratorzy, domagający się najwyższego wymiaru kary. O wyroku śmierci zadecydował sędzia. Missouri i Indiana to jedyne stany amerykańskie pozwalające sędziemu na wymierzenie kary śmierci, gdy ława przysięgłych nie może podjąć decyzji.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mms/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY