New York
50°
Partly Cloudy
6:19 am7:33 pm EDT
17mph
62%
29.55
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: W Muzeum Ofiar Komunizmu odbędzie się konferencja poświęcona św. Janowi Pawłowi II, kard. Wyszyńskiemu i Ronaldowi Reaganowi

02.02.2023

Doroczna Konferencja Studiów Polskich organizowana przez waszyngtońskie Muzeum Ofiar Komunizmu będzie w tym roku poświęcona dziedzictwu św. Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego i prezydenta USA Ronalda Reagana. To rycerze wolności, którzy stanowczo sprzeciwiali się komunizmowi – najbardziej destruktywnej ideologii w historii ludzkości – zaznaczono w zapowiedzi wydarzenia.

Czy dziedzictwo kard. Wyszyńskiego, papieża Jana Pawła II i prezydenta Reagana jest wciąż aktualne? Jakie nauki możemy wyciągnąć z ich walki o wolność? I w jaki sposób wolność – ze swoją duchową i polityczną prawdą – triumfuje nad tyranią? – na te pytania będą odpowiadać politycy, intelektualiści i przywódcy religijni podczas zaplanowanej na 23 marca konferencji.

„Spotkanie będzie poświęcone upamiętnieniu tych bohaterów i omówieniu toczącej się walki o wolność, ludzką godność i wolność religijną” – podkreślono w informacji przedstawiającej wydarzenie.

Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie upamiętnia ponad 100 milionów osób zabitych przez reżimy komunistyczne na całym świecie i dąży do uwolnienia wszystkich, którzy wciąż żyją w krajach z systemem totalitarnym. Dziś około 1,5 miliarda ludzi żyje w reżimie komunistycznym, głównie w Chinach – przypomina instytucja.

Muzeum powstało z inicjatywy Fundacji Pamięci o Ofiarach Komunizmu, która została powołana przez Kongres USA w 1993 r. Jej zadaniem jest edukowanie społeczeństwa o ideologii, historii i dziedzictwie komunizmu. Placówka została otwarta 8 czerwca 2022 r. Mieści się w centrum amerykańskiej stolicy, w pobliżu Białego Domu. Głównym fundatorem muzeum jest Polska Fundacja Narodowa, która przeznaczyła na jego powstanie 10 mln dolarów.

„W szkołach, dzięki Bogu, dużo uczymy się o Holokauście i dzięki temu nikt nie kwestionuje, że pamięć o tym jest ważna. Ale tego samego nie można powiedzieć o komunizmie i jego ofiarach. Ludzie rzadko mają pojęcie, jaka to skala. Dlatego to muzeum jest tak ważne” – mówił w wywiadzie dla PAP prezes Fundacji Pamięci o Ofiarach Komunizmu Andrew Bremberg.(PAP)

adj/ kgod/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner