New York
34°
Clear
7:06 am4:28 pm EST
5mph
53%
30.07
FriSatSun
48°F
57°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Publicystyka
Technologie

USA: W stanie Utah rodzice będą mieli pełny dostęp do kont internetowych dzieci

24.03.2023

W amerykańskim stanie Utah media społecznościowe będą musiały uzyskiwać zgodę rodziców na korzystanie z nich przez dzieci. Uchwalone w czwartek przepisy, które mają wejść w życie w 2024 roku, dadzą rodzicom pełny dostęp do kont internetowych, w tym do postów i prywatnych wiadomości – podała agencja AP. To pierwsze takie rozwiązanie w USA.

Grupa Commons Sense Media, organizacja pozarządowa zajmująca się korzystaniem przez dzieci z mediów i nowych technologii, nazwała przyjęte regulacje „ogromnym zwycięstwem dzieci i rodzin w Utah”, a gubernator Spencer Cox podkreślił, że wszyscy mamy obowiązek chronić dzieci.

Zgodnie z nowymi przepisami, dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia będą mogły założyć konta w takich sieciach społecznościowych jak Instagram, Facebook i TikTok, jeżeli uzyskają jednoznaczną zgodę rodzica. Wdrożona będzie też cisza nocna – młodzież nie będzie mogła korzystać z aplikacji od 22:30 do 06:30. Wreszcie, firmy z branży mediów społecznościowych nie będą już mogły gromadzić danych dzieci ani kierować do nich reklam. Przepisy, które mają również ułatwić podejmowanie działań prawnych przeciwko firmom, wejdą w życie 1 marca 2024 roku.

Prawo spotyka się również z krytyką. Zarzuca mu się nie tylko naruszanie praw młodzieży do wolności słowa i prywatności, ale zwraca się też uwagę na to, że w efekcie firmy będą gromadziły więcej, nie mniej informacji o młodych użytkownikach. „Będą to wrażliwe dane, nie tylko służące weryfikacji wieku dziecka, ale także formalnych relacji w rodzinie, do czego potrzebne będzie posługiwanie się np. świadectwami urodzenia” – wskazała Nicole Saad Bembridge z technologicznej organizacji lobbystycznej NetChoice.

Niejasne pozostają metody, za pomocą których władze miałyby skutecznie wdrożyć nowe przepisy. Istnieje już zakaz zbierania danych o dzieciach poniżej 13. roku życia, a federalna ustawa Children’s Online Privacy Protection Act zakazuje również instalowania aplikacji bez zgody opiekunów. Jednak dzieci nauczyły sią sprawnie omijać te ograniczenia – zauważa Associated Press.

Podobne przepisy są dyskutowane również w innych stanach, zarówno w rządzonych przez Republikanów Arkansas, Teksasie, Ohio i Luizjanie, jak i w rządzonym przez Demokratów New Jersey. (PAP)

os/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00