Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, a S&P 500 ustanowił nowy rekord notowań. W centrum uwagi inwestorów były najnowsze dane makro z amerykańskiej gospodarki.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,15 proc., do 42.124,65 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,28 proc. i wyniósł 5.718,57 pkt.
Nasdaq Composite zwyżkował o 0,14 proc. do poziomu 17.974,27 pkt.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 0,32 proc. do 2.220,93 pkt.
Wskaźnik zmienności VIX spada o 1,61 proc., do 15,88 pkt.
„Inwestorzy handlowali przy założeniu, że złagodzenie na rynkach pracy napędzało politykę Fed i położyli duży nacisk na stosunkowo niewielkie zmiany w raportach o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, ale możliwe, że to założenie jest błędne” – napisał w poniedziałek Karl Schamotta, główny strateg rynkowy w Corpay.
„A jeśli tak, mapa drogowa zmienności może zostać ponownie narysowana” – dodał.
W najbliższych dniach w centrum uwagi rynku znajdzie się odczyt deflatora PCE z USA za sierpień i wystąpienia bankierów centralnych, które pomogą ocenić, jak mogą wyglądać kolejne ruchy Fed.
Analitycy oceniają perspektywy dla wzrostu PKB w USA, po środowej decyzji Fedu o obniżce stóp proc. o 50 pb. Christoph Schon, strateg ds. wielu aktywów w Simcorp, wskazywał, że ostatnie dwa razy, kiedy Fed rozpoczął luzowanie polityki pieniężnej od obniżek o 50 punktów bazowych, miały miejsce w 2008 r. i 2001 r., poprzedzając wystąpienie poważnych recesji.
„Za każdy razem słyszymy, że teraz będzie inaczej. Być może tym razem tak będzie, ale obawy rosną” — powiedział Schon.
„Uważam, że obniżka stóp procentowych jest sygnałem, że Fed jest gotowy działać szybko, jeśli będzie potrzebować zabezpieczenia na wypadek nadmiernego osłabienia rynku pracy. Rzeczywistość jest taka, że ani 25, ani 50 pb. obniżki stóp procentowych nie zmienią istotnie krótkoterminowej trajektorii gospodarczej. Jednak sygnał jest mimo wszystko ważny, a rynki zareagowały następnego dnia, doprowadzając indeks S&P 500 do nowego rekordowego poziomu” — powiedział Ronald Temple, główny strateg rynkowy w Lazard.
Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez S&P Global, spadł we wrześniu do 54,4 pkt. z 54,6 pkt. w poprzednim miesiącu – podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 54,3 pkt.
Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez S&P Global, spadł we wrześniu do 55,4 pkt. z 55,7 pkt. w poprzednim miesiącu – podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 55,2 pkt.
Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez S&P Global, spadł we wrześniu do 47 pkt. z 47,9 pkt. w poprzednim miesiącu – podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 48,6 pkt.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zniżkują o 0,62 proc. do 70,56 USD za baryłkę, a listopadowe futures na Brent spadają o 0,59 proc. do 74,05 USD/b. (PAP Biznes)
pr/