New York
61°
Sunny
6:15 am7:35 pm EDT
5mph
77%
29.8
TueWedThu
72°F
59°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Wall Street w górę, S&P 500 na historycznych szczytach

27.03.2024

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów, a S&P 500 przerwał serię trzech spadkowych dni z rzędu i ustanowił historyczny rekord. Inwestorzy czekają na najnowsze dane makro z amerykańskiej gospodarki, które trafią na rynek jeszcze w tym tygodniu.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,22 proc. i wyniósł 39.760,08 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,86 proc. i wyniósł 5.248,49 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 0,51 proc. i zamknął sesję na poziomie 16.399,52 pkt.

Indeks spółek o mniejszej kapitalizacji Russell 2000 zyskuje 1,96 proc. i wyniósł 2.110,68 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX spada o 3,55 proc., do 12,77 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 2,9 proc. w marcu i 9,9 proc. w ciągu pierwszego kwartału 2024 roku. Nasdaq wzrósł o 1,9 proc., a o 9,2 proc. w ciągu trzech miesięcy, podczas gdy Dow wzrósł o 1,9 i 5,4 proc. w tych okresach.

Oznaczałoby to najlepszy wzrost w pierwszym kwartale dla S&P 500 i Dow odpowiednio od 2019 i 2021 roku, kiedy indeksy wzrosły o 13,1 i 7,4 proc.

Wszystkie trzy główne indeksy są na dobrej drodze, aby zanotować piąty z rzędu zwycięski miesiąc i drugi z rzędu dodatni kwartał.

Chociaż rynek dryfuje w górę, każdy rodzaj negatywnego wydarzenia zewnętrznego może potencjalnie wstrząsnąć akcjami i doprowadzić do korekty – uważa Michael Green, główny strateg w Simplify Asset Management.

„To naprawdę staje się pytaniem: czy pojawi się czynnik zewnętrzny, który wytrąci rynek z obecnego letargu? Jeśli napotkamy zdarzenie, które powoduje wzrost zmienności… W ciągu najbliższych kilku miesięcy reżim stabilności będzie musiał stawić czoła większej presji. Za każdym razem, gdy pojawia się zmiana, staje się ona źródłem niepewności” – powiedział Green w CNBC.

Jako przykłady potencjalnych kandydatów do wydarzeń zewnętrznych Green wymienił rosnącą zmienność na rynku chińskim oraz obniżki stóp procentowych w Meksyku i Szwajcarii.

Biorąc pod uwagę kontekst makroekonomiczny, wzrosty amerykańskich akcji mogą być ograniczone, a zdaniem Goldman Sachs Asset Management inwestorzy powinni szukać lepszych możliwości gdzie indziej.

„Mamy tendencję do myślenia, że akcje amerykańskie są obecnie dość uczciwie wycenione, ale wyceny te mają ograniczony potencjał zwyżkowy. Lepsze możliwości mogą pojawić się na innych rynkach” – powiedział James Ashley, szef strategii rynku międzynarodowego w Goldman Sachs.

„Solidny globalny wzrost PKB, zwłaszcza w USA, oraz rozluźnienie warunków finansowych nieznacznie poprawiły warunki makroekonomiczne na światowych rynkach wschodzących od końca 2023 r.” – powiedział główny ekonomista ds. rynków wschodzących Elijah Oliveros-Rosen w S&P Global Ratings.

Jeszcze w tym tygodniu inwestorzy będą obserwować dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, produktu krajowego brutto i nastrojów konsumentów. Rynek jest zamknięty w Wielki Piątek, uwaga skupi się wtedy na publikacjach związanych z dochodami osobistymi, wydatkami konsumpcyjnymi i wydatkami na konsumpcję osobistą.

Dane dotyczące inflacji PCE w USA, które zostaną opublikowane w piątek o 13.30 czasu polskiego, będą uważnie obserwowane pod kątem dalszych wskazówek co do terminu obniżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

„Ten tydzień prawdopodobnie będzie zdominowany przez wyrównywanie pozycji, gdy wkroczymy w okres świąteczny. Kluczowe dane na ten tydzień pojawią się w piątek, kiedy rynek jest zamknięty. Nie ma znaczenia, czy dokonamy pierwszej obniżki stóp procentowych w czerwcu czy w lipcu, ważne jest to, że banki centralne na całym świecie zmierzają w stronę cyklu łagodzenia stóp” – powiedział Mohit Kumar, główny ekonomista na Europę w Jefferies.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA – indeks wyrównany sezonowo spadł o 0,7 proc. w tygodniu zakończonym 15 marca. Poprzednio indeks spadł o 1,6 proc.

Merck zyskał 5 proc. po tym, jak amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła terapię dla dorosłych z wysokim ciśnieniem krwi spowodowanym zwężeniem tętnic płucnych.

Robinhood Markets zyskał prawie 4 proc. po wprowadzeniu nowej karty kredytowej do aplikacji do handlu online.

GameStop spadł o 15 proc. po tym, jak sprzedawca gier wideo po publikacji przychodów za czwarty kwartał, które były niższe od oczekiwań i podał, że zwolnił nieokreśloną liczbę pracowników w celu obniżenia kosztów.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 3,17 mln baryłek, czyli o 0,71 proc., do 448,21 mln baryłek. Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 1,3 mln baryłek, czyli o 0,56 proc., do 233,07 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,19 baryłek, czyli o 1 proc., do 117,34 mln baryłek.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień zwyżkują o 0,1 proc. do 81,69 USD za baryłkę, a majowe futures na Brent rosną o 0,09 proc. do 86,33 USD/b. (PAP)

pr/san/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner