New York
75°
Clear
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
81%
30.17
SunMonTue
91°F
91°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Wall Street znowu w górę, najdłuższa seria wzrostów od listopada 2021 r.

08.11.2023

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację wzrostów głównych indeksów. S&P 500 i Nasdaq notują najdłuższą wzrostową serię od listopada 2021 roku. Dobre nastroje inwestorów to efekt solidnych wyników spółek oraz oczekiwania na koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,17 proc. i wyniósł 34.152,60 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,28 proc. i wyniósł 4.378,38 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 0,90 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.639,86 pkt.

Inwestorzy analizują perspektywy dla stóp proc. w USA. Według narzędzia FedWatch CME Group 80 proc. inwestorów spodziewa się, że stopy proc. w USA zostaną obniżone do czerwca.

Prezes Fed z Minneapolis Neel Kashkari oświadczył, że jest jeszcze za wcześnie, aby można było w USA ogłosić zwycięstwo nad inflacją.

„Oczekiwania dotyczące potencjalnie wysokich stóp procentowych na dłużej, rosnące oznaki spowolnienia światowej gospodarki i rosnące prawdopodobieństwo recesji nie dają jasnych perspektyw dla akcji na koniec roku. Sezonowo wiadomo, że listopad i grudzień są dobrymi miesiącami dla indeksu S&P500. Jednak w tym roku obraz jest przyćmiony wieloma słabymi prognozami i ostrzeżeniami dotyczącymi przychodów” – powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka Swissquote Bank.

„Pod koniec ubiegłego tygodnia zapanowała spora euforia związana z przekonaniem, że Fed już skończył cykl podwyżek stóp, rynek pracy zwalnia, a gospodarka amerykańska doświadczy miękkiego lądowania. Obecnie inwestorzy zaczęli patrzeć nieco jaśniej. Istnieje ryzyko, że Fed może ponownie podnieść stopy proc.” – powiedział Michael Hewson, główny analityk rynku w CMC Markets.

Akcje Ubera wzrosły prawie 4 proc., chociaż przychody grupy w III kw. wyniosły 9,3 mld USD wobec konsensusu na poziomie 9,54 mld USD.

Koncerny naftowe, w tym Exxon Mobil, Chevron i Occidental Petroleum, lekko traciły na wartości po spadku cen ropy na podstawie mieszanych danych ekonomicznych z Chin.

Akcje Intela wzrosły o 2 proc. tym, jak media podały, że producent chipów jest głównym kandydatem do otrzymania miliardowych dotacji rządowych na bezpieczne instalacje chipów cyberbezpieczeństwa.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych we wrześniu wyniósł 61,5 mld USD wobec 58,7 mld USD deficytu miesiąc wcześniej, po korekcie z 58,3 mld USD. Analitycy spodziewali się deficytu na poziomie 59,9 mld USD.

Inwestorzy obawiają się o możliwość eskalacji działań wojennych na Bliskim Wschodzie.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael może rozważyć „taktyczne małe przerwy” w walkach, aby umożliwić przybycie pomocy lub wyjście zakładników ze Strefy Gazy, ale ponownie odrzucił wezwania do zawieszenia broni.

„Izrael będzie przez czas nieokreślony ponosił ogólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo w Gazie” – dodał, odnosząc się do pytania o plany po ewentualnym zakończeniu ataków na Strefę Gazy.

Według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy w wyniku trwających miesiąc izraelskich ataków w Gazie zginęło ponad 10 tys. Palestyńczyków, w tym ponad 4.100 dzieci.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział, że ochrona ludności cywilnej musi być najważniejsza, a obecnie Strefa Gazy stała się cmentarzem dla dzieci.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień są wyceniane po 77,45 USD za baryłkę, po spadku o ponad 4 proc., a styczniowe futures na Brent spadają o 4 proc. do 81,75 USD/b. (PAP)

pr/ kb/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner