New York
82°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
3mph
73%
30.11
SunMonTue
91°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Większość florydzkiego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej objęta stanem wyjątkowym

27.08.2023

Burza tropikalna Idalia może wkrótce zagrozić Florydzie – ostrzegają służby meteorologiczne. Większość wybrzeża Zatoki Meksykańskiej objęta jest od soboty stanem wyjątkowym.

Zgodnie z alertem Krajowego Centrum Huraganów (NHC), depresja tropikalna przekształciła się już w niedzielę w burzę tropikalną Idalię. Maksymalna prędkością wiatru utrzymuje się na poziomie blisko 65 km/godz. We wtorkowe popołudnie może przekształcić się w huragan i już w środę dotrzeć na ląd na Florydzie.

„Prognozuje się, że burza przybierze na sile w ciągu najbliższych kilku dni i może przekształcić się w huragan nad wschodnią Zatoką Meksykańską, powodując niebezpieczne fale sztormowe, ulewne opady deszczu, silne wiatry oraz niebezpieczną falę sztormową na części zachodniego wybrzeża Florydy i na Florydzie Zachodniej” – podało NHC.

Już w sobotę gubernator Florydy Ron DeSantis ogłosił stan wyjątkowy na większości wybrzeża Zatoki Meksykańskiej (33 z 67 hrabstw stanu) w związku z umacnianiem się systemu pogodowego w miarę przesuwania się na północ przez Zatokę Meksykańską.

DeSantis wyjaśnił, że wydał zarządzenie wykonawcze „z dużej ostrożności, aby mieć pewność, że stanowy Wydział Zarządzania Kryzysowego będzie mógł rozpocząć gromadzenie zasobów, a mieszkańcom zostanie mnóstwo czasu na przygotowanie swoich rodzin na burzę w przyszłym tygodniu”.

„Zachęcam mieszkańców Florydy, aby mieli plan i upewnili się, że ich zestaw zapasów na czas huraganu jest dostateczny” – stwierdził gubernator.

Jak przypomniała AP, dotąd w tym roku wschodnie wybrzeże USA cyklony oszczędziły. Na zachodzie burza tropikalna Hilary spowodowała na początku sierpnia duże powodzie, lawiny błotne i zamknięcia dróg w Meksyku, Kalifornii, Nevadzie i na północy.

Krajowa Administracja ds. Oceanu i Atmosfery (NOAA) ostrzegła niedawno, że sezon huraganów w 2023 roku będzie znacznie bardziej rozległy, niż początkowo przewidywano. Częściowo powodują to wyjątkowo wysokie temperatury oceanów. Sezon trwa do 30 listopada, a jego szczyt przypada zwykle na sierpień i wrzesień.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner