New York
75°
Cloudy
5:43 am8:21 pm EDT
5mph
69%
30.04
MonTueWed
82°F
84°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Wulkan Kilauea na Hawajach wybucha w tym roku po raz trzeci

11.09.2023

Wulkan Kilauea na Wielkiej Wyspie na Hawajach zaczął wybuchać w niedzielne popołudnie, wypływy lawy obecnie ograniczają się do dna otaczającego krater, jak podała w niedzielę Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS).

Zdjęcia z kamery internetowej pokazują pęknięcia u podstawy krateru wulkanu, które generują strumienie lawy na powierzchni dna krateru. Hawajska Agencja Zarządzania Kryzysowego napisała na X, platformie mediów społecznościowych znanej wcześniej jako Twitter, że erupcja „nie stwarza zagrożenia lawowego dla społeczności”, chociaż cząsteczki i gazy wulkaniczne mogą powodować problemy z oddychaniem u wrażliwych osób.

Według USGS erupcję poprzedził okres silnej aktywności sejsmicznej i „gwałtownego wypiętrzenia” szczytu. Agencja podniosła lotniczy kod koloru Kilauea z pomarańczowego na czerwony, oceniając erupcję i alert wulkanu na ostrzeżenie. Kilauea, położona na zamkniętym obszarze Parku Narodowego Wulkanów Hawajów, jest jedną z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.

W 2019 r. seria trzęsień ziemi i poważna erupcja w Kilauea doprowadziły do zniszczenia setek domów i firm.Wulkan wybuchł w styczniu i czerwcu tego roku. (PAP) wr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner