New York
45°
Cloudy
6:45 am7:16 pm EDT
5mph
85%
29.95
WedThuFri
54°F
48°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Zabójca 10 osób w Buffalo skazany na dożywocie

15.02.2023

19-letni Payton Gendron oskarżony o zabicie w maju 2022 roku 10 czarnoskórych w Buffalo, w amerykańskim stanie Nowy Jork, został w środę skazany na dożywocie bez możliwości warunkowego zwolnienia. Mężczyzna ma jeszcze zarzuty federalne i grozi mu kara śmierci.

„Nie ma miejsca dla ciebie i twojej ignoranckiej, nienawistnej ideologii. Nie może być dla ciebie litości. Żadnego zrozumienia. Żadnej drugiej szansy. Szkody, które wyrządziłeś są zbyt wielkie. A ludzie, których skrzywdziłeś są zbyt cenni dla tej społeczności. Nigdy więcej nie ujrzysz światła dziennego jako wolny człowiek” – mówiła sędzia sądu okręgowego Erie Susan Eagan ogłaszając wyrok.

Stan Nowy Jork nie dopuszcza kary śmierci. Gendrona czeka jednak proces przed sądem federalnym, a zarzuty dotyczące zbrodni z nienawiści i użycia broni palnej mogą sprawić skazanie go na najwyższy wymiar kary.

„Washington Post” podkreśla, że napastnik zaplanował majowy atak na miesiące przed strzelaniną w markecie, Tops Friendly Markets, położonym w przeważająco afroamerykańskiej dzielnicy Buffalo. W internecie zamieszczał cytaty z teorii spiskowych białych suprematystów i antysemickie tyrady.

Gendron przeczytał w sądzie pisemne przeprosiny za popelnione zbrodnie. Przyznał, że działał z nienawiści, ale nie chce, aby inni biali suprematyści byli inspirowani jego działaniami.

W trakcie środowej rozprawy niezidentyfikowany mężczyzna rzucił się na Gendrona. Został powstrzymany przez funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa i wyprowadzony z sali sądowej.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne