New York
63°
Partly Cloudy
6:15 am7:35 pm EDT
4mph
72%
29.81
TueWedThu
72°F
59°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Zięć Donalda Trumpa finalizuje wielkie inwestycje w Serbii i Albanii

16.03.2024

Jared Kushner, zięć Donalda Trumpa i jego doradca w latach prezydentury, jest bliski sfinalizowania umów dotyczących budowy wielkich nieruchomości w Serbii i Albanii; w zawieraniu tych kontraktów pomaga mu były wysłannik Trumpa na region Bałkanów Richard Grenell – poinformował dziennik „New York Times”.

„Wygląda na to, że plany biznesowe Kushnera zostały zrealizowane również dzięki relacjom nawiązanym przez Trumpa podczas pełnienia najwyższej funkcji (w państwie). W trakcie zawierania umów Kushner – jak sam przyznał – współpracował z Richardem Grenellem, który w czasie prezydentury Trumpa był specjalnym wysłannikiem USA na Bałkany” – powiadomił w piątek „NYT”.

Jednym z planowanych projektów jest przekształcenie wyspy u wybrzeży Albanii w luksusowy ośrodek turystyczny. Od czasu ustąpienia Trumpa ze stanowiska w 2021 roku, Kushner odwiedził Albanię dwukrotnie i spotkał się tam m.in. z premierem Edim Ramą. W podróży towarzyszył mu Grenell. „Skoncentrowali się na wyspie Sazan, wykorzystywanej przez dawny komunistyczny rząd Albanii jako tajna baza łodzi podwodnych” – zauważył amerykański dziennik.

Kolejna umowa dotyczy budowy ekskluzywnego hotelu z 1500 pokojami oraz muzeum w Belgradzie – w miejscu byłego dowództwa armii Jugosławii, zrujnowanego podczas nalotów sił NATO w 1999 roku. Ten budynek, najważniejszy w kraju symbol bombardowań, posiada obecnie status obiektu kultury.

Oba projekty dotyczą gruntów kontrolowanych przez rządy z Tirany i Belgradu, dlatego transakcja musiałaby zostać sfinalizowana z władzami dwóch państw.

Projekty będą realizowane przez firmę inwestycyjną Kushnera, która dysponuje kwotą 2 mld dolarów, pozyskaną z Funduszu Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej i od innych inwestorów zagranicznych. Przedsiębiorstwo zaznaczyło, że nie ustalono jeszcze, czy saudyjskie pieniądze zostaną ulokowane na Bałkanach.

„NYT” przypomniał, że Grenell odpowiadał w administracji Trumpa za dialog pomiędzy Serbią i Kosowem, dzięki czemu nawiązał bliskie kontakty również z władzami Albanii. Źródło dziennika poinformowało, że Grenell ma nadzieję na stanowisko sekretarza stanu podczas drugiej kadencji Trumpa, o którą były prezydent będzie walczył w wyborach prezydenckich w listopadzie br.

„Na tym etapie cyklu wyborczego Jared Kushner powinien zamrozić wszelkie nowe plany inwestycyjne” – ocenił Robert Weissman, prezes organizacji Public Citizen. „Wydaje się, że ten konkretny plan inwestycyjny wpisuje się w najgorszą ze wszystkich tendencji o charakterze korupcyjnym, (dotyczących) administracji Trumpa i jego rodziny” – dodał.

Kushner zapewniał, że jeśli jego teść wygra wybory, on sam nie wróci do Waszyngtonu. (PAP)

jbw/ szm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner