New York
75°
Cloudy
5:42 am8:22 pm EDT
6mph
68%
30.04
SunMonTue
88°F
82°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura
Wiadomości
Nowy Jork
Polonia

USA: „Złota” orkiestra z Goleniowa koncertowała w Nowym Jorku

29.07.2023
Foto: Anna Maleady

Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Wood & Brass Band” z Goleniowa, po zdobyciu w Wirginii Zachodniej trzech złotych lokat na Mistrzostwach Świata organizacji World Association of Marching Show Bands, koncertowała w Nowym Jorku. Wystąpiła w ONZ, a w piątek w konsulacie RP.

Gorąco przyjmowana orkiestra wykonała tam kompozycje reprezentujące muzykę klasyczną i rozrywkową. Z okazji zbliżającej się rocznicy Powstania Warszawskiego zagrała też m.in. hymn Polski oraz wiązankę okolicznościowych utworów.

Foto: Jadzia Kopala

Jak wyjaśnił PAP założyciel, kierownik i dyrygent Krzysztof Sypień, w minionym tygodniu w finałach mistrzostw w Buckhannon 43-osobowy zespół uhonorowano złotymi lokatami w 3 kategoriach: koncert na scenie, maszerująca parada i parada narodów. W konkursie startowało 20 zespołów ze wszystkich kontynentów.

Za pośrednictwem Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ, w siedzibie Narodów Zjednoczonych muzycy z Goleniowa wystąpili w środę.

„Młodzież w orkiestrze uczy się nie tylko muzyki. Mam wiarę i nadzieję, że nabywa też cech, które pozwolą jej osiągnąć sukcesy w dorosłym życiu zawodowym i rodzinnym i będą wartościowymi ludźmi” – powiedział Sypień.

Foto: Jadzia Kopala

Kornelia Przekwas, która gra na melofonie, wyznała PAP, że wizyta w USA była dla wszystkich spełnieniem marzeń.

„Była to dla nas możliwość zobaczenia całkiem nowego świata, doznania niesamowitych wrażeń. Bardzo się staraliśmy, długo ćwiczyliśmy żeby tutaj przyjechać. Doświadczyliśmy szoku, w pozytywnym znaczeniu. Wszystkim się tu podoba” – zapewniała.

Według wicekonsula Mateusza Dębowicza radością napawa możliwość obserwowania młodych rodaków, którzy w fantastyczny sposób wykorzystują swoje talenty.

„Jest to dowód, że młodzi Polacy i na tej kanwie dowodzą, że potrafią się rozwijać i czerpać radość z swoich talentów. Najważniejsze, że otrzymali nowy impuls do dalszych ćwiczeń i rozwoju” – ocenił Dębowicz.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner