New York
63°
Partly Cloudy
6:15 am7:35 pm EDT
4mph
72%
29.81
TueWedThu
72°F
59°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Zmarł ostatni żołnierz, który przeżył japoński atak na Pearl Harbor na USS Arizona

02.04.2024

Zmarł ostatni żołnierz z amerykańskiego pancernika USS Arizona, który cumował w Pearl Harbor podczas japońskiego ataku w grudniu 1941 roku. Lou Conter miał 102 lata – poinformowało stowarzyszenie Pacific Historic Parks, upamiętniające ofiary ataku.

Conter w dniu ataku na Pearl Harbor miał 20 lat i służył na USS Arizona jako kwatermistrz.

W bombardowaniu tym, które popchnęło Stany Zjednoczone do przystąpienia do II wojny światowej, została zniszczona lub uszkodzona większość floty znajdującej się wówczas w Pearl Harbor i zginęło ponad 2 tys. osób. Śmierć poniosło 1177 spośród 1400 osób na pokładzie USS Arizona.

„To niewyobrażalna strata – powiedziała prezeska Pacific Historic Parks Aileen Utterdyke. – Lou Conter był ucieleśnieniem tego, co to znaczy być członkiem najwspanialszego pokolenia Amerykanów, których zbiorowa odwaga, czyny i poświęcenia uratowały nasz kraj przed tyranią”.

Conter został podczas II wojny światowej pilotem, a jego samolot był dwukrotnie zestrzelony, między innymi w okolicach Nowej Gwinei, gdzie cała załoga wpadła do morza pełnego rekinów.

Jako oficer wywiadu wykonywał misje bojowe w Korei w latach 1950-1953. Uczył żołnierzy, jak przetrwać, gdy ich samolot zostanie zestrzelony nad dżunglą lub gdy zostaną schwytani jako jeńcy. Był doradcą wojskowym prezydentów USA Dwighta Eisenhowera, Johna F. Kennedy’ego i Lyndona B. Johnsona.

Lou Conter zmarł w swoim domu w Grass Valley w stanie Kalifornia w otoczeniu rodziny – podało stowarzyszenie Pacific Historic Parks.

Wrak USS Arizona nadal spoczywa w miejscu, gdzie został zatopiony, wraz ze szczątkami ponad 900 żołnierzy. (PAP)

mw/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner