New York
43°
Cloudy
7:11 am5:05 pm EST
14mph
48%
29.84
FriSatSun
43°F
50°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Kultura

USA: Zmarła Barbara Walters, supergwiazda amerykańskiej TV

31.12.2022

W wieku 93 lat zmarła w piątek Barbara Walters, pierwsza kobieta supergwiazda amerykańskich wiadomości telewizyjnych ABC, a także innych programów – poinformowała CNN.

„Barbara Walters odeszła spokojnie w swoim domu, otoczona przez bliskich. Przeżyła życie bez żalu. Była pionierką nie tylko dla kobiet dziennikarzy, ale dla nich wszystkich” – cytuje CNN rzeczniczkę Walters, Cindi Berger.

Walters trafiła na pierwsze strony gazet w 1976 roku, jako pierwsza kobieta w programie wiadomości ABC „Evening News”. Dostała bezprecedensową roczną pensję 1 mln dolarów.

W ABC miała programy „The Barbara Walters Specials” oraz „10 Most Fascinating People”. Była współgospodarzem i korespondentem ABC News „20/20”.

Dziennikarka przeprowadzała wywiady z każdym prezydentem USA i pierwszą damą od czasów Richarda i Pat Nixon, aż po Baracka i Michelle Obamów. Rozmowę z Donaldem i Melanią Trump nagrała, zanim jeszcze trafili do Białego Domu.

„W ciągu ponad trzech dekad pracy w ABC, a wcześniej w NBC, ekskluzywne wywiady Walters ze sławnymi i potężnymi osobami przyniosły jej status celebryty, na równi z nimi. Jej zapał był legendarny, gdyż walczyła o każdą większą +zdobycz+ w świecie pełnym coraz liczniejszych rywalek, w tym dziennikarek, które podążały szlakiem, który przetarła” – zauważyła AP.

Za udane przedsięwzięcie agencja uznała też dzienny talk show ABC, „The View”. Walters stworzyła ten program i w nim występowała do maja 2014 roku. Później gościła w TV okazjonalnie. Zdobyła łącznie 12 nagród Emmy.

Media amerykańskie zwracają uwagę na zmagania Walters z kwestionującymi jej styl i zachowanie mężczyznami. Jak zauważyła CNN, na krytykę mogła tylko wzruszyć ramionami.

„Jeśli to kobieta, to jest uszczypliwa; jeśli mężczyzna, to autorytatywny. Jeśli to kobieta, jest zbyt nachalna, jeśli mężczyzna, to agresywny w najlepszym tego słowa znaczeniu” – skwitowała niegdyś Walters.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY