New York
50°
Cloudy
6:12 am7:37 pm EDT
14mph
84%
30.04
ThuFriSat
52°F
57°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

USA: Zrzuciliśmy do Strefy Gazy 27 tys. porcji żywnościowych i butelki z wodą

12.03.2024

W poniedziałek w godzinach popołudniowych zrzuciliśmy do północnej części Strefy Gazy 27,6 tys. porcji żywnościowych i 25,9 tys. butelek z wodą; umożliwiamy w ten sposób palestyńskim cywilom dostęp do niezbędnej pomocy – powiadomiło Centralne Dowództwo (CENTCOM) USA.

Te operacje, przeprowadzane z użyciem wojskowych samolotów transportowych C-130 Hercules, są częścią „wysiłków USA i rządów krajów partnerskich na rzecz złagodzenia ludzkiego cierpienia”. Planujemy kolejne dostawy z powietrza dla Palestyńczyków – czytamy w komunikacie CENTCOM na platformie X (https://tinyurl.com/3s7rjkny).

W ciągu ostatniego tygodnia amerykańskie siły zbrojne we współpracy z Jordanią, Francją i Egiptem zrzuciły do północnej części Strefy Gazy ponad 70 tys. racji żywnościowych – informował 8 marca portal Times of Israel.

Tego samego dnia pojawiły się doniesienia o śmierci co najmniej pięciorga palestyńskich cywilów zabitych w wyniku trafienia paczkami humanitarnymi zrzucanymi z powietrza. Podczas opadania niektórych takich dostaw nie otworzyły się spadochrony.

W lutym dostawy pomocy humanitarnej dla Gazy uległy spowolnieniu. UNRWA – agencja ONZ zajmująca się wyłącznie pomocą Palestyńczykom – oskarżała o to Izrael. COGAT, biuro odpowiadające po stronie izraelskiej za przejścia graniczne, deklarowało, że Izrael sprawnie kontroluje i przepuszcza transporty pomocy przez granicę, jednak są potem zatrzymywane w Strefie Gazy, ponieważ organizacje pomocowe nie są w stanie ich rozładować i rozwieźć.

Rządząca w palestyńskiej półenklawie organizacja terrorystyczna Hamas przeprowadziła 7 października 2023 roku zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło ponad 31 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Zniszczeniu uległa większość budynków na tym terytorium. (PAP)

szm/ mms/

arch.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner