W 2024 roku 28 proc. polskich firm wdrożyło narzędzia wykorzystujące AI, a kolejne 30 proc. planuje to w najbliższych miesiącach – wynika z raportu „Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu 2024”. Jak dodano, 65 proc. firm korzystających z AI nie monitoruje skuteczności tych rozwiązań.
Według opublikowanego we wtorek raportu, kluczowe korzyści, jakie firmy osiągają dzięki sztucznej inteligencji, to poprawa jakości danych, zwiększenie efektywności raportowania oraz minimalizowanie ryzyka błędu. Według raportu, 28 proc. polskich przedsiębiorstw zadeklarowało wdrożenie narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję. Oznacza to wzrost o 13 punktów procentowych w porównaniu z zeszłoroczną edycją badania.
Jak poinformowano, kolejne 30 proc. firm, które jeszcze nie zainwestowały w te technologie, planuje ich implementację w najbliższych miesiącach. Największe zaawansowanie w wykorzystaniu sztucznej inteligencji wykazuje sektory motoryzacyjny, w którym 47 proc. firm wdrożyło te narzędzia oraz sektor finansowy – zrobiło to 40 proc. organizacji.
Cytowany w informacji Leszek Ortyński z KPMG zwrócił uwagę, że sztuczna inteligencja przestaje być technologią dostępną jedynie dla wybranych, a staje się nieodłącznym narzędziem poprawiającym efektywność i konkurencyjność przedsiębiorstw. „W najbliższych latach to właśnie AI zdefiniuje nowe standardy działania na rynku. Firmy, które odpowiednio wcześnie zainwestują w rozwój swoich kompetencji w zakresie AI, zyskają znaczącą przewagę konkurencyjną” – powiedział.
Jak przekazano w raporcie, 65 proc. organizacji nie mierzy efektywności swoich rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji. Odsetek takich organizacji wzrósł o 3 punkty procentowe w porównaniu z ubiegłoroczną edycją raportu. Wskazano, że 12 proc. respondentów oceniło swoje dotychczasowe działania z AI jako wysoce skuteczne (rok temu było to 4 proc.), a 23 proc. – jako umiarkowanie skuteczne. „Po raz kolejny żadna z organizacji prowadzących pomiar efektywności nie zadeklarowała, że ich działania związane z wykorzystaniem AI są nieskuteczne” – podkreślono.
Badanie przeprowadzono metodą CATI na przełomie stycznia i lutego 2024 roku. Przebadanych zostało 180 respondentów, którzy w swoich firmach odpowiadają za kwestie związane z cyfryzacją.
KPMG jest organizacją niezależnych firm świadczących usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. Firma działa w 143 krajach i zatrudnia ponad 273 000 pracowników. W Polsce KPMG działa od 1990 roku i zatrudnia ponad 2300 osób. (PAP)
fos/ malk/