New York
34°
Clear
6:57 am4:30 pm EST
10mph
49%
30.01
WedThuFri
41°F
50°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

W. Brytania/ Johnson: przeciwstawianie się Putinowi jak przeciwstawianie się nazistom

27.06.2022

Cena wolności jest warta zapłacenia – podkreślił w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson, pytany o koszty pomocy dla Ukrainy. Porównał sytuację do przeciwstawiania się nazistowskim Niemcom, co też było bardzo kosztowne, ale przyniosło długoterminową stabilność.

W rozmowie ze stacją BBC News przy okazji odbywającego się w Niemczech szczytu grupy G7 Johnson powiedział, że „nie ma alternatywy” dla wsparcia Ukrainy w odzyskaniu przez nią suwerenności. Przekonywał, że konsekwencje pozwolenia prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi na „bezkarne przejęcie ogromnych połaci innego kraju” byłyby „absolutnie mrożące krew w żyłach”.

„Jeśli chodzi o skutki gospodarcze, oznaczałoby to długotrwałą niestabilność i niepokój na całym świecie” – wyjaśnił. Zapytany, czy istnieją jakieś ograniczenia co do ilości pieniędzy lub wsparcia, jakie Wielka Brytania zaoferuje Ukrainie, Johnson odpowiedział: „Cena wolności jest warta zapłacenia”. Przypomniał, że pokonanie dyktatorów w czasie II wojny światowej „zajęło dużo czasu” i było „bardzo kosztowne”, ale przyniosło „wiele dekad stabilności” i zapewniło „długoterminowy dobrobyt”.

Odnosząc się do wpływu wojny na sytuację gospodarczą Wielkiej Brytanii w czasie, gdy kraj zmaga się ze wzrostem kosztów życia, Johnson powiedział: „Aby uspokoić ludzi w kraju, myślę, że wpływ gospodarczy na Wielką Brytanię zacznie słabnąć. Presja kosztowa zacznie się zmniejszać”.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ tebe/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00