New York
75°
Cloudy
5:46 am8:18 pm EDT
5mph
82%
30.06
FriSatSun
86°F
86°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Polonia

W. Brytania: Nastolatek, który śmiertelnie dźgnął 14-latka z Polski, winny zabójstwa

17.04.2023

Piętnastolatek, który w październiku zeszłego roku w Gateshead w północno-wschodniej Anglii, śmiertelnie dźgnął nożem pochodzącego z Polski 14-letniego Tomasza Oleszaka, został w poniedziałek uznany przez sąd w Newcastle za winnego zabójstwa.

Do tragedii doszło 3 października wieczorem w parku na przedmieściach Gateshead. Tomasz Oleszak doznał 8-centymetrowej głębokości rany w klatce piersiowej, wskutek czego jeszcze tej samej nocy zmarł w szpitalu.

Leighton Amies – w chwili zdarzenia też mający 14 lat – twierdził podczas procesu, że dźgnął go przez przypadek, broniąc się przed atakiem grupy, w której był też chłopiec z Polski. Tamtego wieczora Amies odprowadzał przez park swoją dziewczynę, gdy ta powiedziała mu o podążającej za nimi grupie nastolatków.

Sprawca, który przyznał się, że „dla bezpieczeństwa” wziął ze sobą nóż do przygotowywania steków, mówił, że wyciągnął go dopiero, gdy został uderzony, kopnięty i przygnieciony do ziemi, ale jak wykazała prokuratura, było to kłamstwem. Oskarżyciel przyznał, że grupa, w której był Oleszak, nie była bez winy, bo omawiała uderzenie Amiesa, ale doznał on tylko drobnego urazu kciuka i to on był agresorem. Po zadaniu śmiertelnego ciosu miał się przechwalać, mówiąc: „Załatwiłem waszego chłopaka”.

W poniedziałek sąd koronny w Newcastle uznał Amiesa za winnego zabójstwa oraz z racji ważnego interesu społecznego zezwolił na publikację personaliów i wizerunku sprawcy, co w przypadku niepełnoletnich przestępców jest w Wielkiej Brytanii rzadką sytuacją. Wymiar kary zostanie orzeczony na następnym posiedzeniu, które zaplanowano na czerwiec.

Sprawca i ofiara nie znali się wcześniej i mieszkali w innych okolicach. Rodzina zabitego chłopca przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii w 2012 r.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner