New York
48°
Clear
7:09 am5:08 pm EST
6mph
45%
30.34
SunMonTue
52°F
48°F
37°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

W. Brytania: Premier Sunak rozmawiał z Bidenem o relacjach z USA, Ukrainie i Chinach

26.10.2022

Nowy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak rozmawiał we wtorek wieczorem z prezydentem USA Joe Bidenem o relacjach między obydwoma krajami, pomocy dla Ukrainy, powstrzymywaniu wpływów Chin i sytuacji w Irlandii Północnej – przekazano w komunikacie Downing Street.

„Prezydent Biden powiedział, że Wielka Brytania pozostaje najbliższym sojusznikiem Ameryki, a premier zgodził się co do ogromnej siły tych relacji. Przywódcy omówili zakres współpracy brytyjsko-amerykańskiej, zarówno dwustronnej, jak i w regionach takich jak Indo-Pacyfik, gdzie pakt AUKUS stanowi część naszych wysiłków na rzecz zwiększenia stabilności i przeciwdziałania wrogim wpływom Chin” – napisano w wydanym komunikacie.

Jak dodano, Sunak i Biden omawiali wiodącą rolą, jaką oba kraje odgrywają we wspieraniu mieszkańców Ukrainy i zapewnieniu, że prezydent Rosji Władimir Putin poniesie porażkę w tej wojnie. Zgodzili się również co do potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa i dobrobytu mieszkańcom Irlandii Północnej poprzez zachowanie porozumienia wielkopiątkowego. Wyrazili też zadowolenie tego, że przy okazji zbliżającego się szczytu G20 w Indonezji spotkają się osobiście.

Rishi Sunak objął urząd premiera Wielkiej Brytanii we wtorek przed południem. We wtorek wieczorem oprócz rozmowy z Bidenem, Sunak rozmawiał też z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. (PAP)

bjn/ sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY