New York
48°
Sunny
6:56 am4:30 pm EST
7mph
52%
29.9
MonTueWed
52°F
48°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

W ciągu niespełna 48 godzin zebrano ponad 320 tys. dolarów dla zabójczyni jej gwałciciela

15.09.2022

Zbiórka pieniędzy dla nastolatki ze stanu Iowa, skazanej za zabicie mężczyzny, który ją zgwałcił, przyniosła do czwartku, w ciągu niecałych 48 godzin, ponad 323 tys. dolarów. To dwukrotnie wyższa kwota od tej, na zapłacenie której skazał ją sąd.

Mieszkańcy Iowa dla wsparcia 17-letniej obecnie Pieper Lewis, oskarżonej początkowo o morderstwo pierwszego stopnia, zgromadziła do wczesnego czwartkowego ranka 323 tys. dolarów.

Jak podała NBC News, złożyło się na to 800 wpłat. Najwyższą, w wysokości 5 tys. dolarów przekazał anonimowy darczyńca. Zbiórkę zainicjował na GoFundMe były nauczyciel nastolatki Leland Schipper.

„Moja była uczennica, Pieper Lewis odważnie wzięła mikrofon podczas swojej rozprawy skazującej i dowiodła na sali sądowej, że jej głos ma znaczenie. Byłem z niej niesamowicie dumny” – wyznał Schipper na stronie internetowej, na której prowadzona jest zbiórka.

W 2020 roku Lewis została skazana na pięć lat pod ścisłym nadzorem kuratora oraz wypłacenie 150 tys. dolarów zadośćuczynienia rodzinie zabitego mężczyzny. Argumentowała, że ją wielokrotnie zgwałcił i w przypływie furii pchnęła go 30 razy nożem.

Przyznała się do nieumyślnego zabójstwa i umyślnego uszkodzenia ciała. Groziła jej za to łącznie kara do 20 lat więzienia.

Sędzia okręgowy hrabstwa Polk David M. Porter zawiesił we wtorek wykonanie kary pozbawienia wolności. Jeśli nastolatka naruszy warunki przebywania pod nadzorem, może trafić do więzienia. Porter wyjaśnił jednocześnie, że „sąd nie ma innej możliwości”, jak nakazać wypłacenie kwoty 150 tys. dolarów. Zadośćuczynienie jest bowiem obowiązkowe zgodnie z prawem Iowa, a zatwierdził je sąd najwyższy tego stanu.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY