New York
75°
Clear
5:46 am8:18 pm EDT
3mph
85%
30.05
FriSatSun
86°F
86°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

W hołdzie św. Janowi Pawłowi II

14.04.2023
Uczestnicy uroczystości na wspólnym zdjęciu w kościele św. Stanisława Kostki ZDJĘCIA: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

W kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, po uroczystej mszy św. w Niedzielę Palmową, 2 kwietnia, odbyła się uroczystość upamiętniająca 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II.

Zosia Żeleska-Bobrowski

Gościem honorowym mszy i uroczystości był konsul generalny RP Adrian Kubicki. Przybyli także przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej: dyrektor wykonawczy Bogdan Chmielewski, sekretarz Rady Dyrektorów Leszek Wojtkowski z żoną Iwoną i Anna Branas – kierowniczka głównego oddziału Unii przy McGuinness Blvd na Greenpoincie. Byli również przedstawiciele Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej: dyrektorka Danuta Bronchard, Grażyna Michalski z nauczycielami i uczniami oraz brać harcerska mająca siedzibę w Polskim Domu Narodowym i ściśle związana z kościołem św. Stanisława Kostki.

W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele PSFCU (od lewej): Anna Branas, Iwona i Leszek Wojtkowscy, dyrektor wykonawczy Bogdan Chmielewski; pierwszy z prawej – gość honorowy, konsul generalny Adrian Kubicki

Mszę koncelebrował ksiądz proboszcz Grzegorz Markulak, a czytania i psalmy wykonali ministranci. Dzieci przyniosły własnoręcznie przygotowane palmy wielkanocne i po mszy przeprowadzono konkurs na najwyższą i najpiękniejszą palmę. Jurorami byli: konsul Adrian Kubicki, Bogdan Chmielewski i Anna Branas z PSFCU. Wyłoniono zwycięzcó, którymi zostali: Emilia Idec (najwyższa palma) i Alan Boguski (najpiękniejsza). Dodatkowo jurorzy ufundowali nagrody Konsula i Unii Kredytowej dla najmłodszej z uczestniczek Sophii Klusek oraz dla Gabriela Drozda za palmę w papieskich i polskich barwach.

Po Mszy św. wierni udali się pod pomnik św. Jana Pawła II stojący przed plebanią. Ksiądz Grzegorz Markulak w swojej mowie podkreślił znaczenie autorytetu i spuścizny św. Jana Pawła II. Osiemnastą rocznicę jego śmierci uznał za okazję, aby odświeżyć pamięć o wielkim rodaku i wrócić do jego nauczania. „Wspomnienie św. Jana Pawła II wciąż przynosi nam wielką radość i pomaga nam żyć. Jest dla nas natchnieniem i wsparciem – zaznaczył proboszcz i dodał: – Rocznica śmierci Jana Pawła II, czyli jego narodzin w niebie, to dobry moment podziękowania za niego Panu Bogu, ale też złączenia w jedności sił Polonii w Ameryce i na całym świecie”.

Pamiątkowe zdjęcie przed pomnikiem św. Jana Pawła II, wśród których są nagrodzone dzieci za pęknie wykonane palmy wielkanocne

Uczniowie Polskiej Szkoły im. Konopnickiej przedstawili program artystyczny: recytowali wiersze i czytali fragmenty z nauczania św. Jana Pawła II oraz fragmenty poezji dla papieża pisane przez wiernych. Wiersz autorski napisany na już na cześć błogosławionego JP II przeczytała również jedna z parafianek, Krystyna Jananis. Dyrektorka polskiej szkoły Danuta Bronchard wyraziła zaznaczyła, że „dorośli muszą przypominać i wskazywać dzieciom drogę i nauki, które głosił Jan Paweł II, nie tylko w kościele i na religii”. „Trzeba o tym pamiętać. Jeśli nie będziemy o tym mówili dzieciom na lekcjach w polskiej szkole, mogą nie znaleźć innej okazji, żeby o tym usłyszeć. Tylko w ten sposób dobrze wychowamy dzieci, uwrażliwimy je na drugiego człowieka, dobro, prawdę, nadzieję i pokój” – stwierdziła Bronchard.

Po przemowie księdza Grzegorza Markulaka goście złożyli kwiaty pod pomnikiem polskiego papieża

Konsul generalny RP w Nowym Jorku akcentował w swym wystąpieniu m.in., że Jana Pawła II nie trzeba bronić „prawda obroni się sama” – uznał Adrian Kubicki. Zwrócił uwagę na wielki autorytet polskiego papieża nie tylko jako głowy Kościoła katolickiego, lecz także dyplomaty i orędownika pokoju na świecie. Powiedział, że „Amerykanie kochali św. Jana Pawła II za jego charyzmę, za wsparcie w obaleniu komunizmu i muru berlińskiego, przedstawiciele Poloni traktują go jako ambasadora naszego kraju w Stanach”.

Następnie kwiaty pod pomnikiem złożyli: konsul Generalny RP, przedstawiciele PSFCU, przedstawiciele szkoły oraz osoby prywatne.

Przed pomnikiem św. Jana Pawła II przemawia konsul generalny Adrian Kubicki

Danuta Bronchard przypomniała, że pomnik św. Jana Pawła II – dłuta Karola Partyki – poświęcony został 18 listopada 2000 roku, a powstał dzięki inicjatywie Johna Czaplińskiego i jego małżonki przy wsparciu materialnym wiernych. Nazwiska komitetu budowy oraz ofiarodawców są wypisane na mosiężnych tablicach umieszczonych przed pomnikiem.

Na zakończenie wszyscy zaśpiewali ulubioną pieśń naszego papieża „Barkę”, przy akompaniamencie gitarowym księdza Markulaka.

Wspólne pamiątkowe zdjęcie zakończyło spotkanie będące publicznym świadectwem hołdu dla świętego Jana Pawła II.  

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner