New York
54°
Cloudy
6:31 am5:45 pm EST
6mph
88%
29.73
ThuFriSat
43°F
48°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

W Kalifornii alarm powodziowy; zginęły trzy osoby

06.02.2024

W Kalifornii we wtorek nadal obowiązuje alarm powodziowy. W wyniku gwałtownej burzy w niedzielę zginęły w tym amerykańskim stanie co najmniej trzy osoby, a w ostatnich dniach prawie pół miliona domów zostało pozbawionych prądu – poinformowały władze.

W poniedziałek w Kalifornii i południowo-zachodniej części Arizony wydano ostrzeżenia przed powodziami, silnym wiatrem i burzą, wezwano też mieszkańców do ograniczenia podroży samochodem.

„To poważna burza z niebezpiecznymi konsekwencjami, które mogą potencjalnie zagrozić życiu” – ostrzegł gubernator Kalifornii Gavin Newsom, ogłaszając stan wyjątkowy w ośmiu południowych hrabstwach stanu.

Burza, która dotknęła Zachodnie Wybrzeże, spowodowała podtopienia i lawiny błotne w całym regionie.

Władze ostrzegają mieszkańców, aby byli ostrożni, ponieważ deszcz ma trwać nawet do środy. Według danych Narodowej Służby Pogodowej (NWS) od niedzieli w rejonie Los Angeles spadło ponad 25 cm deszczu.

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał z gubernatorem Kalifornii Newsomem i burmistrz Los Angeles Karen Bass, zobowiązując się do zapewnienia pomocy federalnej obszarom mocno dotkniętym przez kataklizm pogodowy – podał Biały Dom.

Departament Policji Los Angeles poinformował, że od początku burzy miały miejsce dziesiątki kolizji drogowych, a straż pożarna powiadomiła o 130 incydentach powodziowych. (PAP)

mwt/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY