New York
66°
Sunny
5:33 am8:11 pm EDT
8mph
64%
30.01
TueWedThu
77°F
82°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

W listach do św. Mikołaja ukraińskie dzieci proszą przede wszystkim o zwycięstwo w wojnie

19.12.2022

Zgodnie z kalendarzem juliańskim w poniedziałek w Ukrainie obchodzony jest dzień św. Mikołaja. Z tej okazji na kijowskim placu przy Soborze Mądrości Bożej ustawiono centralną choinkę, na szczycie której zamiast gwiazdy umieszczono ukraińskie godło – tryzub.

Lampki choinki zasilane są generatorami, od których każdy potrzebujący może naładować swój telefon czy komputer.

Dużą choinkę ustawiono również na dworcu głównym w Kijowie. Jej lampki zaczynają się świecić, gdy ktoś jeździ na ustawionym obok rowerze stacjonarnym.

W Kijowie zaczęły działać świąteczne lodowiska, które cieszą się powodzeniem. Wśród jeżdżących na łyżwach są osoby w różnym wieku; przychodzą rodziny z dziećmi.

Mała Iwanka w oczekiwaniu na oczyszczenie lodowej tafli powiedziała w rozmowie z PAP, że napisała już list do św. Mikołaja. Poprosiła w nim, by Ukraina zwyciężyła, a jej tata wrócił do domu cały i zdrowy. Maryna, mama Iwanki, podpowiada córeczce, że przecież poprosiła jeszcze o lalkę Barbie i o zabawkowy zestaw kuchenny.

„Nawet się nie spodziewałam, że córka coś tak poważnego napisze w swoim liście i bardzo się rozczuliłam z tego powodu. Później, rozmawiając z innymi rodzicami w przedszkolu, dowiedziałam się, że u prawie każdego dziecka z naszej grupy pierwszy punkt listu wygląda tak samo” – dodała kobieta.

8-letni Ihor poprosił św. Mikołaja o karabin, by sam mógł pójść na front bronić Ukrainy. Siedząca obok Ihora jego mama Ołena potwierdza, że dokładnie tak jej syn napisał.

„Dziadek Ihora jest żołnierzem, a syn chce mu dorównać. Chce jak najszybciej dorosnąć, by móc osobiście bronić Ojczyzny – czyta książki na ten temat, bawi się w wojsko, a na podwórku wraz z kolegami urządzili oddział i pilnują porządku na placu zabaw” – relacjonuje. „Zauważyłam też jeszcze jedną rzecz. Jeśli w latach poprzednich konkurencję św. Mikołajowi w świadomości Ihora tworzył Dziadek Mróz, to w tym roku nawet nie ma o tym mowy. Jest tylko św. Mikołaj” – dodaje kobieta.

Z Kijowa Tatiana Artuszewska (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner