New York
79°
Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
77%
30.15
SatSunMon
82°F
91°F
91°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska
Polonia

W Narodowe Święto Niepodległości Polacy w kraju i za granicą wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego

11.11.2023

W sobotę w południe w Narodowe Święto Niepodległości Polacy odśpiewali hymn Polski. Mazurek Dąbrowskiego śpiewano m.in. na pl. Zamkowym w Warszawie. Akcja „Niepodległa do Hymnu”, w której udział wzięli także Polacy za granicą, to inicjatywa Biura „Niepodległa”.

Na Placu Zamkowym hymn odśpiewano razem ze zespołem „Warszawianka”.

Akcję „Niepodległa do Hymnu” zapoczątkowało Biuro „Niepodległa” w 2018 r. Do wspólnego śpiewania hymnu włączyły się szkoły, samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i nieformalne stowarzyszenia.

Hymn śpiewano w kilkuset miejscach w Polsce i na świecie, m.in. na Rynku Głównym w Krakowie, w Toruniu, a także w Nowym Jorku, Rzymie, Toronto, Chicago, Paryżu. Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiał od Zakopanego po Szczecin. W Krakowie, na Wieży Mariackiej, trębacze zagrali Mazurka Dąbrowskiego przed odegraniem hejnału.

„Już po raz szósty Biuro +Niepodległa+ zaprasza do akcji +Niepodległa do Hymnu+. Chcemy, aby Polacy w kraju i poza jego granicami 11 listopada w południe wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Na mapie zgłoszeń jest m.in. Wenezuela, Islandia, Senegal, Kazachstan, Nowa Zelandia, USA i wiele innych krajów. Za granicą akcję prowadzą polskie placówki dyplomatyczne i szkoły” – powiedział PAP organizator akcji, dyrektor Biura „Niepodległa” Wojciech Kirejczyk.

„To znakomita okazja, by niezależnie od wieku, zawodu, wykształcenia i miejsca zamieszkania dać wyraz osobistego zaangażowania w sprawy ojczyzny. Zainteresowanie naszą akcją wzrasta z roku na rok” – podkreślił.(PAP)

autor: Maciej Replewicz

mr/agz/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner