New York
48°
Mist
6:27 am5:48 pm EDT
6mph
89%
30.05
SunMonTue
64°F
55°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

W NYC rusza pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy dla pracowników miasta. Weekend zaczną w czwartek wieczorem

18.01.2024

Największy związek zawodowy pracowników nowojorskiej „budżetówki” przetestuje czterodniowy tydzień pracy. Pilotażowy program pod patronatem burmistrza Erica Adamsa został stworzony z myślą o osobach zatrudnionych przez miasto, które nie mają możliwości pracy zdalnej.

W pilotażowym programie Erica Adamsa i DC 37 sprawdzone zostaną realne efekty czterodniowego tygodnia pracy. DC 37 jest największym związkiem zawodowym pracowników, zatrudnionych przez agencje publiczne – skupia ponad 150 tys. osób aktywnych zawodowo, z których ok. 20 tys. pracuje zdalnie.

W ramach programu pilotażowego niektórzy pracownicy będą mogli zmienić system z pięciodniowego tygodnia pracy na czterodniowy. Nie oznacza to jednak, że w ciągu tygodnia pracownik przepracuje mniej godzin – te z piątego dnia muszą zostać rozłożone na pozostałe cztery.

„Wkraczając w nową erę pracy, od zawsze byłem pewien, że musimy umieścić sprawiedliwość w centrum dyskusji, a dzięki temu pilotażowemu skróconemu tygodniowi pracy dla tych, którzy nie mają opcji [pracy] zdalnej, właśnie to robimy” – powiedział burmistrz Adams w oświadczeniu.  

„Cały czas mówiliśmy, że świat pracy się zmienił. Naszym zobowiązaniem podczas negocjacji umowy było zaoferowanie elastycznych rozwiązań dla jak największej liczby naszych członków, z których większość zajmuje stanowiska, których nie można wykonywać zdalnie ze względu na charakter ich pracy” – mówił z kolei dyrektor wykonawczy DC 37, Henry Garrido.

Program pilotażowy potrwa do maja 2025 r. z możliwością przedłużenia na kolejny rok.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY