New York
66°
Sunny
5:33 am8:11 pm EDT
6mph
65%
30
TueWedThu
77°F
82°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

W okresie Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie więcej patroli policyjnych

28.10.2022

W okresie Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie więcej patroli policyjnych. Funkcjonariusze będą prowadzić też wzmożone kontrole oraz będą czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym i w rejonach nekropolii.

„Przed nami kolejny wydłużony weekend i wzmożone działania policji. Związane jest to z zwiększonym ruchem na polskich drogach, a także z wyjazdami na groby bliskich” – podkreślił podczas czwartkowej konferencji rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Inspektor zauważył, że w czasie świąt Wszystkich Świętych bardzo często pokonujemy długie odcinki trasy jadąc na groby, czy odwiedzając bliskich. „Pozostawiamy wtedy na te kilka dni nasze mieszkania i domy. Przed wyjazdem przede wszystkim pamiętajmy odpowiednio zabezpieczyć nasze mienie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy mieszkanie. Jeżeli zostaje ktoś z bliskich, czy dobry sąsiad, któremu ufamy, poprośmy, żeby spojrzał czy w naszym domu rzeczywiście jest bezpiecznie podczas naszej nieobecności” – tłumaczył policjant.

„Pamiętajmy również o bezpiecznym zachowaniu związanym z pobytem na cmentarzach. To jest czas, kiedy pojawiają się na nich również kieszonkowcy. Korzystają z okazji, że jest więcej ludzi i jest im łatwiej dokonywać kradzieży zarówno z torebek, jak i kieszeni” – zauważył. Zaapelował przy tym do kobiet, aby swoje torebki miały zawsze zamknięte i żeby ich nie zostawiały bez opieki. „Mężczyzn namawiamy, żeby jeżeli mają przy sobie portfele, wartościowe rzeczy czy telefony niech trzymają je we wewnętrznych częściach kurtki, czy marynarki” – podał.

Podkreślił, że w czasie Wszystkich Świętych wzmożoną aktywność mają też tzw. hieny cmentarne. „Pojawiają się na cmentarzach, gdzie zostawiliśmy na grobach zakupione przez nas wieńce, a następnego dnia przychodzimy i okazuje się, że już tych rzeczy nie ma. Apelujemy o to, aby o takich sytuacjach informować policjantów. Zwłaszcza wtedy, kiedy przy grobach naszych bliskich pojawiają się obce osoby, dziwnie zachowujące się. To mogą być złodzieje. Policjanci będą reagować i legitymować, aby sprawdzić, czy rzeczywiście jest to osoba, która odwiedza groby bliskich, czy być może jest to złodziej” – zaznaczył.

„Pamiętajmy również o tym, że my jesteśmy na cmentarzach, nawet jak nas nie widać. To służba nie tylko policjantów ruchu drogowego, których będzie widać więcej niż w normalne dni. Ale to także policjanci umundurowani innych służb, którzy będą patrolować miejsca w pobliżu cmentarzy, zwłaszcza w dużych miastach. Będą też policjanci pełniący służbę po cywilnemu, którzy będą obserwować to co dzieje się na cmentarzach, by wyłapywać, czy zapobiegać działalności kieszonkowców” – dodał rzecznik KGP.

W czasie Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie średnio około 5 tys. policjantów ruchu drogowego. „Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierującym pojazdami, jak i pieszym” – podkreślił nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

„Do zadań funkcjonariuszy pełniących w tym czasie służbę będzie należało między innymi zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci będą kierować ruchem” – zapewnił nadkomisarz.

Zaznaczył przy tym, że policjanci będą także reagować na popełniane przez kierowców wykroczenia. „W szczególności te, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych: przekraczanie dozwolonych limitów prędkości czy nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Funkcjonariusze zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami” – wyliczył.

„Pamiętajmy, że w okolicach cmentarzy będzie się poruszało wielu pieszych, w tym dużo osób starszych, a zmienna jesienna pogoda wpływa niekorzystnie na warunki podróżowania, wcześnie zapadając zmrok, opady atmosferyczne – szczególnie wpływają na zmniejszoną w tym czasie widoczność. Pieszych uczulamy natomiast, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo. Noszenie odblasków w sposób widoczny dla kierowców – kamizelki, opaski czy breloczka podniesie znacząco bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu” – zaapelował.

„Aby usprawnić dojazdy do cmentarzy przy wielu z nich wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się ze zmianami jeszcze przed wyruszeniem w podróż” – dodał nadkom. Robert Opas.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że podczas ubiegłorocznych Wszystkich Świętych doszło do 129 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 151 zostało rannych. W zeszłym roku policjanci tylko podczas dwóch dni zatrzymali 535 kierujących pod wpływem alkoholu. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner