New York
66°
Sunny
5:33 am8:11 pm EDT
6mph
65%
30
TueWedThu
77°F
82°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

W Polsce w 2023 roku przybędzie 15 miast

11.07.2022

W 2023 roku piętnastu miejscowościom zostanie nadany status miasta – wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Najwięcej miast, bo po cztery, przybędzie w województwie łódzkim i w województwie mazowieckim. Łącznie na mapie Polski będzie 979 miast.

Projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, który przygotowało MSWiA, został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Według projektu status miasta 1 stycznia w 2023 roku otrzyma piętnaście miejscowości: po cztery w województwach łódzkim i mazowieckim, po dwie w województwach małopolskim i świętokrzyskim oraz po jednej w województwach dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim.

W województwie łódzkim miastem zostaną: Jeżów w powiecie brzezińskim, Dąbrowice w powiecie kutnowskim, Rozprza w powiecie piotrowskim oraz Ujazd w powiecie tomaszowskim. Wszystkie te miejscowości miały już prawa miejskie do 1870 roku. Większość ich mieszkańców pracuje poza rolnictwem. Mają rozwiniętą infrastrukturę. W Dąbrowicach ponadto zachowały się dwa place targowe, jak również zabytkowy ratusz i kościół z I połowy XIX wieku. W Rozprzy centrum stanowi zaś zabytkowy rynek wraz z otaczającymi go ulicami. W 2021 roku otwarto tam również Muzeum Ziemi Rozprzańskiej.

Na Mazowszu status miasta otrzymają: Latowicz w powiecie mińskim, Bodzanów w powiecie płockim, Jastrząb w powiecie szydłowieckim i Jadów w powiecie wołomińskim. Jak wynika z uzasadnienia, te miejscowości miały prawa miejskie do 1869 roku i również cieszą się rozwiniętą infrastrukturą. W Latowiczu mieści się zabytkowy kościół wybudowany w latach 1899-1911. W Jastrzębiu jest kościół z początku XX wieku, a w nim malowany na desce obraz Matki Bożej Bolesnej z przełomu XVI i XVII wieku. W Jadowie znajduje się rynek, którego dominantą jest murowany kościół z lat 80. XIX wieku. Wśród atutów Bodzanowa wymieniono Jarmark Norbertański wzorowany na średniowiecznym jarmarku organizowanym w tej miejscowości od 1415 roku.

Nowymi miastami w województwie świętokrzyskim będą Łopuszno i Piekoszów położone w powiecie kieleckim. W Łopusznie znajduje się Gminny Ośrodek Sportowo-Wypoczynkowy z boiskiem do piłki nożnej, kortem tenisowym czy sceną koncertową. Od 41 lat odbywają się tam Międzynarodowe Plenery Malarskie. W uzasadnieniu podkreślono, że mieści się tam zabytkowy pałac z przełomu XIX i XX wieku wzniesiony według projektu Władysława Marconiego oraz Wzgórze Trzech Krzyży. W Piekoszowie ważnym aspektem jest bliskość do Kielc, z czym wiąże się skoncentrowanie zabudowy przy drogach krajowych. W uzasadnieniu czytamy, że w miejscowości praktycznie zanikła działalność rolnicza.

W Małopolsce status miasta otrzymają Książ Wielki w powiecie miechowskim oraz Czarny Dunajec w powiecie nowotarskim. W centrum Książa Wielkiego znajduje się zrewitalizowany rynek, a wśród zabytków w uzasadnieniu wymieniono XIV-wieczne kościoły, Pałac „Mirów” wybudowany w latach 1585-1595 czy synagogę z 1846 roku. Prawa miejskie Książ Wielki prawdopodobnie uzyskał przed 1381 rokiem, a utracił je w 1869 roku. Czarny Dunajec liczy zaś blisko 3,8 tysięcy mieszkańców. Osią jego układu jest ulica Piłsudskiego prowadząca do podłużnego rynku. Od 1925 roku był gminą miejską, a prawa miejskie utracił na mocy ustawy z 1933 roku.

Na Dolnym Śląsku nowym miastem będzie Miękinia. Miejscowość położona jest w powiecie średzkim i liczy ponad 2 tys. mieszkańców. W województwie śląskim będą to Włodowice w powiecie zawierciańskim. Centrum tej miejscowości stanowi zrewitalizowany rynek z wmurowaną płytą herbową, a jej atrakcją są ruiny pałacu wybudowanego w latach 1669–1681. W przeszłości Włodowice miały prawa miejskie, a utraciły je w 1870 roku. W Wielkopolsce miastem zostanie Miasteczko Krajeńskie w powiecie pilskim. Tam centrum stanowi Plac Wolności z zabudową tworzącą ciągi historycznej architektury. Miasteczko Krajeńskie posiadało prawa miejskie w XV wieku, jednak miasto zostało zniesione w 1973 roku.

Na mapie Polski obecnie są 964 miasta. W 2022 roku przybyło ich dziesięć. Zgodnie z projektem z początkiem 2023 roku liczba miast wzrośnie do 979.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ jann/

Tagi Polska mapa

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner