New York
75°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
5mph
81%
30.16
SunMonTue
90°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

W rytmie poloneza do Parady Pułaskiego

10.06.2023
Na pamiątkowym zdjęciu (od lewej): Dorota Kulawik, Stanisław Chmura – marszałek Ozone Park 2022, Janusz Skrzypek – marszałek 2023, Natalia Ostapowicz – Miss Polonii 2023, Wiktoria Konieczny – Miss Polonii 2022, Gabriel Niewiński, Michał Kulawik, Filip Konieczny; pierwszy rząd (od lewej): Mateusz Konieczny, Julia Żebrowski – Little Miss Polonii 2023, a przy niej Caroline Halat, oraz Karolina Molter i Jolanta Kaczmarski – dyrektor Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Faustyny ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Polonia z Ozone Park to wyjątkowa polonijna grupa, zamieszkująca południowo-zachodnią część nowojorskiej dzielnicy Queens, tworząca zasobną amerykańską klasę średnią, a jednocześnie nie zapominająca o polskich korzeniach, tradycji i kulturze. Zawsze też bierze udział w Paradzie Pułaskiego, wybierając na nią swoich przedstawicieli, którzy prowadzą kontyngent podczas tego polonijnego święta.

Elżbieta Popławska

W Ozone Park prężnie rozwinęło swoją działalność wiele polonijnych organizacji, m.in. lokalny Komitet Parady Pułaskiego, Liga Morska czy stowarzyszenia religijne. W tej okolicy powstały: wyróżniające się Polskie Przedszkole „Skrzacik” – stanowiące wzorową placówkę edukacyjną na Queensie, renomowana Polska Szkoła Dokształcająca im. św. Faustyny, prężnie działający Klub Sokolnia, kontynuujący działalność polonijnych przodków założycieli. Wieloletni działacze Komitetu Parady Pułaskiego w Ozone Park mogą pochwalić się swoimi osiągnięciami nie tylko finansowymi, ale przede wszystkim społecznymi czy też wychowaniem swoich dzieci – niemal wszyscy z nowej polonijnej generacji ukończyli studia, podjęli intratne prace, mówią w kilku językach, w tym oczywiście po polsku.

Janusz Skrzypek – marszałek Parady Pułaskiego 2023 z Ozone Park, Natalia Ostapowicz – Miss Polonii 2023 i Julia Żebrowski – Little Miss Polonii 2023

W sobotę, 3 czerwca, Komitet Parady Pułaskiego w Ozone Park – w składzie: prezes Michał Kulawik, wiceprezes Andrzej Konieczny, skarbnik Stella Domin, członkowie: Dorota Kulawik, Zofia Zielinski, Anna Konieczny, Beata Lorenc, Andrzej Kula, Stanisław Chmura – zorganizował wyjątkowy Bal Parady Pułaskiego. Przygotowanie przykościelnej sali wymagało dużego nakładu pracy. Pyszne jedzenie, ciekawie dobrana muzyka, znakomite upominki przekazane na loterię, tym samym wspaniali sponsorzy, to ogromny sukces całej lokalnej załogi. Polonia także dopisała i wypełniła wszystkie możliwe miejsca.

Marszałek Ozone Park 2023 Janusz Skrzypek z żoną Małgorzatą i synem Hubertem

Obecnością swoją zaszczycili proboszcz parafii św. Faustyny John Tino oraz Maria i Zygmunt Bielscy z Komitetu Głównego Parady Pułaskiego. Przybyła polonijna młodzież na czele z Jakubem Staniewskim – prezesem Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży, bo organizatorzy od lat stawiają na młodzież polonijną. Po oficjalnych powitaniach przez polonijnych liderów Dorotę i Michała Kulawików, odśpiewano wspólnie z DJ Berniem hymny Polski i USA, a po błogosławieństwie proboszcza parafii rozpoczęto zabawę. Do tradycji w Ozone Park należy rozpoczynanie polonijnego balu tanecznym krokiem poloneza, w którym biorą udział liderzy organizacji. Z przyjemnością można było zaobserwować jak miejsce rodziców Ani i Andrzeja Koniecznych – społeczników w Ozone Park – zajęły ich dzieci Wiktoria i Filip, i to młodzi poprowadzili taneczny korowód. To byli mistrzowie w tańcu towarzyskim, uczniowie polonijnej szkoły tańca znanego nauczyciela i pasjonata Józefa Pałki. Polonez wypadł znakomicie, wszystkie pary – a chętnych było wielu – wykazały swoje taneczne umiejętności. I tak to się zaczęło! Zabawa była znakomita, i to do białego rana.

Rodzina Koniecznych (rodzice i dzieci) – dwa pokolenia społeczników na Ozone Park (od lewej): Andrzej, Filip, Wiktoria i Anna

MARSZAŁEK Z OZONE PARK

Nominację na marszałka Parady Pułaskiego 2023 z Ozone Park otrzymał Janusz Skrzypek. Pochodzi z Niska, gdzie ukończył szkołę średnią o profilu elektryczno-mechanicznym.  Do USA przyjechał w roku 1991. Tu rozpoczęła się jego przygoda ze znajomością obcej kultury, a przede wszystkim z nowym językiem. Początkowo podejmował się różnych prac, jak każdy nowo przybyły imigrant. Po krótkim czasie doszedł do wniosku, że bez znajomości angielskiego i dalszej edukacji szanse na godną egzystencję są nikłe. Dlatego rozpoczął naukę – początkowo były to tylko popołudniowe kursy języka angielskiego w szkole na Greenpoincie. Następnie dwuletni The NY Institute of Business and Technology na Manhattanie. A po nim studia w Baruch College na Manhattanie, gdzie ukończył kierunki Corporate Finance oraz Computer Information System. Obecnie pracuje w Unii Stolarskiej. Jest żonaty z Małgorzatą i ma 15-letniego syna Huberta. Żona pana Janusza pracuje w Elmhurst Hospital na izbie przyjęć. Janusz Skrzypek interesuje się majsterkowaniem, podróżowaniem i wędkarstwem. Swoje pasje przekłada na urozmaicenie czasu sobie i swojej rodzinie.

Poloneza prowadzą: z prawej – Dorota i Michał Kulawikowie, z lewej – Wiktoria i Filip Konieczny 

PIĘKNE DZIEWCZĘTA Z OZONE PARK

Nominację na Miss Polonii Ozone Park 2023 otrzymała Natalia Ostapowicz. Urodziła się w 2004 roku w Nowym Jorku. Obecnie jest studentką na kierunku finansów i rachunkowości w Baruch College, gdzie dostała się ze specjalnym wyróżnieniem otrzymując pełne czteroletnie stypendium. Mocno jest zaangażowana w działania społeczne, pełni funkcję wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży. W wolnym czasie działa również w Investment Management Group przy swojej szkole, dzięki czemu aktywnie zdobywa doświadczenie i podwyższa swoje kwalifikacje poprzez staże w różnych firmach. Jest absolwentką Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Faustyny w Ozone Park, gdzie zawsze zdobywała najwyższe wyniki w nauce, a maturę zdała na celująco. Bardzo lubi podróżować, dlatego w wolnym czasie wraz z rodziną i przyjaciółmi odkrywa nowe miejsca, ale szczególnie ważne są dla niej powroty do Polski.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży Jakub Staniewski (pierwszy z lewej) z Natalią Turkiewicz, Miss Polonii Ozone Park 2023 Natalią Ostapowicz i Danielem Starkiem

Nominację na Little Miss Polonii z Ozone Park 2023 otrzymała Julia Żebrowski. Urodzona w 2017 roku w Nowym Jorku mieszka na Ozone Park z rodzicami i młodszym bratem Kacperkiem. Swoją edukacje zaczęła od polskiego przedszkola. W 2022 roku rozpoczęła naukę w szkole PS/M S 207Q na Howard Beach. W marcu 2023 Julia została liderem miesiąca (leader of the month) za osiągnięcia w nauce, wzorowe zachowanie i jako przykład do naśladowania. Jednocześnie we wrześniu 2022 Julia rozpoczęła naukę w polskiej szkole im. św. Faustyny w Ozone Park w klasie „0”. Julia bardzo lubi rysować, malować, śpiewać piosenki i tańczyć.

Przedstawiciele Komitetu Głównego Parady Pułaskiego Maria i Zygmunt Bielscy na parkiecie

Podziękowania należą się sponsorom balu, wśród których są: Polski Sklep Ranczo, Bogna Matuszewska, Janusz Skrzypek z żoną Małgorzatą, Klub Sokolnia, Veronica Zielinski, Natalia Ostapowicz, Elwira i Artur Tyborowski, Stanisław Chmura z żoną Katarzyną – marszałek 2022, Liga Morska, Ewa Molter z rodziną – marszałek 2019, Monika i Robert Kurzątkowski, Polska Szkoła im. św. Faustyny, Victoria Konieczny – Miss 2022, Karolina Molter, Komitet Parady Pułaskiego w Ozone Park.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner