New York
61°
Partly Cloudy
6:12 am7:37 pm EDT
10mph
45%
30.16
ThuFriSat
50°F
55°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

W ściekach Nowego Jorku wykryto polio

13.08.2022

Władze sanitarne Nowego Jorku ogłosiły, że znalazły polio w próbkach ścieków. Ostrzegły, że wirus prawdopodobnie znów rozprzestrzenia się w mieście. „New York Times” cytuje w sobotę oświadczenie stanowego Departamentu Zdrowia, wskazującego na „pilną potrzebę uodpornienia każdego dorosłego i dziecka w Nowym Jorku, zwłaszcza na terenie metropolii.”

Z danych służb medycznych wynika, że w Nowym Jorku ogólny wskaźnik szczepień przeciwko polio wśród dzieci 5-letnich i młodszych wynosi 86 proc. Większość dorosłych w USA zaszczepiono przeciwko polio w dziecięcym wieku. Zaniepokojenie budzi jednak stan obecnych szczepień. Na niektórych obszarach miejskich co najmniej trzy dawki otrzymało mniej niż dwie trzecie dzieci 5-letnich i młodszych.

„Ryzyko dla nowojorczyków jest realne, ale obrona jest tak prosta – zaszczep się przeciwko polio” – przekonywał komisarz ds. zdrowia w Nowym Jorku dr Ashwin Vasan. „Wobec polio krążącego w naszych społecznościach nie ma nic bardziej istotnego, niż szczepienie dzieci, aby chronić je przed tym wirusem” – apelował Vasan.

Według nowojorskiego dziennika trzy dawki obecnej szczepionki zapewniają co najmniej 99-procentową ochronę przed ciężką chorobą.

Urzędnicy służby zdrowia obawiają się, że wykrycie polio w ściekach Nowego Jorku może poprzedzać przypadki polio paralitycznego. Prowadzi to do nieodwracalnego paraliżu.

W 1916 r. polio zabiło w USA 6 tys. osób i pozostawiło co najmniej kolejne 21 tys. – w większości dzieci – z trwałą niepełnosprawnością.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zalecają, aby dzieci otrzymały cztery dawki, z ostatnią podawaną między 4. a 6. rokiem życia.

„To, co widzimy, jest sygnałem alarmowym dla ludzi, którzy myśleli, że poliowirus był tylko problemem gdzie indziej” – podkreślił epidemiolog Derek Ehrhardt z CDC.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner